Sıra dünya şampiyonluğunda

Zürih'teki Golden Lig'in beşinci ayağında bin 500 metrede 3.55.60 ile Türkiye rekoru ile son altı yılın en derecesine imza atan Süreyya Ayhan, gözünü Paris'e çevirdi.

İSTANBUL - Zürih'teki Golden Lig'in beşinci ayağında bin 500 metrede 3.55.60 ile Türkiye rekoru ile son altı yılın en derecesine imza atan Süreyya Ayhan, gözünü Paris'e çevirdi. Kendisine ait 3.57.75'lik Türkiye rekorunu 2.15 saniye geliştirirken, tüm zamanların da en iyi 13'üncü derecesine ulaşan Ayhan, bu sonucu beklediğini vurgulayarak, "Asıl hedefim Paris'teki Dünya Şampiyonası. Sorunum yok, herşey yolunda gidiyor. Paris'te altın madalya kazanacağım" dedi.
Zürih'te tavşan atletin daha iyi olduğunu ancak yine de kendisine yeterli gelmediğini belirten Ayhan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bin metrede yavaşlayınca çıkması için koluna dokundum. Son turu bir dakikanın altında koştum. En iyisi birlikte çalışacağım bir Türk kızını tavşan olarak yetiştirmek. Avrupa basınında gördüğüm ilgiden de büyük gurur duydum."
Antrenör Yücel Kop, "Paris'teki yarışlar daha zorlu geçecek ama Süreyya'nın
şampiyon olacağına inanıyorum" açıklamasını yaptı.
Ayhan Zürih'teki derecesiyle, Çinli atletlerin 'erişilmez' görülen şaibeli derecelerine de yaklaştı. Ayhan'ın önünde olan ve aralarında 3.50.46'lık
Yunxia Qu'nun dünya rekorunun da bulunduğu sekiz derece, 1993-1997 arasında Çin'de koşulan yarışlarda elde edilen ve ciddi doping şüpheleri taşıyan yarışlar. Demokratik Alman Tatyana Kazankina'nın 23 yıl önce kırılan 3.52.47'lik Avrupa rekoru da doping şüphesi taşıyor. Bunlar dışında milli atletimizin önündeki 'gerçek' kabul edilen sadece Cezayirli Boulmerka (3.55.30) ve Rus Masterkova'nın (3.55.40) dereceleri var. (Spor Servisi)