Sırbistan - Arnavutluk maçına sahadaki olaylar damgasını vurdu

Sırbistan - Arnavutluk maçına sahadaki olaylar damgasını vurdu
Sırbistan - Arnavutluk maçına sahadaki olaylar damgasını vurdu
EURO 2016 elemelerinde karşı karşıya gelen Sırbistan ve Arnavutluk maçında çıkan olaylar nedeniyle maç tatil edildi. Maçtan çok sahada ve tribünlerde çıkan olaylar geceye damgasını vurdu.

Sırbistan ve Arnavutluk arasında birçok konuda anlaşmazlık bulunuyor ve bunların en başında da Kosova geliyor. UEFA’nın en kritik maçlardan biri olarak gördüğü karşılaşmada saha içinde çıkan olaylar düşen ilk kıvılcım oldu.

Saha içinde oyuncuların tekme tokat kavga etmesi, saha içinin daha da karışması maçın tatil edilmesine neden oldu. Maçın 42. dakikasında insansız hava aracıyla (dorne) sahaya Arnavutluk bayrağının girmesiyle olaylar başladı.Hem saha içi hem de tribündeki taraftalar arasında çıkan olaylar sonucu polis müdahalesi başladı ve onlarca kişi göz altına alındı.

Sahaya inen Arnavutluk bayrağını yakalayan Sırp futbolcu Stefan Mitrovic’in yaptığı bu davranış sonrasında Arnavut oyuncular müdahale etmeye başladı ve olayın ilk kıvılcımı da buradan çıktı. Çıkan olaylarda iki futbolcu yaralandı. Tribündeki Sırp taraftarlar ise NATO ve Arnavutluk bayrakları yaktılar.SAHAYA İNEN DRONE’NUN SAHİBİNİN BAŞBAKANIN KARDEŞİ OLDUĞU İDDİASI

Olayların çıkmasına neden olan ve Arnavutluk bayrağını taşıyan uçan aracın Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın kardeşine ait olduğu iddiaları nedeniyle göz altına alındığı belirtiliyor.

Maçta çıkan olaylar sonrasında Prizren ve Tiran’da binlerce kişi sokağa döküldü. Stadın dışına da taşan olaylar nedeniyle Arnavut taraftarlar Prizren’in merkezindeki caddelerde olayları kutlamaya çıktı. Kosova’nın bağımsızlığından sonra sokaklardaki en kalabalık gece yaşandı.Arnavutluk A Milli Takım teknik direktörü Giovanni De Biasi maç öncesi düzenlediği basın toplantısında “Biz maça mı geldik, savaşa mı anlayamadım” ifadelerini kullanmıştı.

Maçın ne zaman tekrar oynanacağı ve iki takıma da ne gibi yaptırımlar uygulanacağı ilerleyen günlerde belli olacak.