Sırrını bütün dünyayla paylaştı

Büyük Britanyalı eski basketbolcu John Amaechi, NBA tarihinde eşcinsel olduğunu açıklayan ilk oyuncu olarak tarihe geçti. 36 yaşındaki Amaechi, profesyonel basketbolu bıraktıktan üç sene sonra eşcinsel olduğunu kamuoyuyla paylaştı.

NEW YORK - Büyük Britanyalı eski basketbolcu John Amaechi, NBA tarihinde eşcinsel olduğunu açıklayan ilk oyuncu olarak tarihe geçti. 36 yaşındaki Amaechi, profesyonel basketbolu bıraktıktan üç sene sonra eşcinsel olduğunu kamuoyuyla paylaştı. Eski basketbolcu, 14 Şubat'ta çıkacak olan 'Man in the Middle' (Ortadaki Adam) isimli otobiyografisinde eşcinselliğine dair ayrıntılara da yer verdi.
John Amaechi, NBA'de beş sezondan fazla forma giymiş ve 301 maça çıkmıştı. 2.08 metre boyundaki eski NBA oyuncusu Cleveland Cavaliers'ta 1995-1996 yıllarında forma giymiş, ardından Avrupa'da üç sezonda beş takımda Cholet ve Limoges (Fransa), Kinder Bologna (İtalya), Panathinaikos (Yunanistan) ve Sheffield Sharks'ta (İngiltere) oynamıştı. 1999 yılında NBA'e dönen basketbolcu, 1999-2001 arası Orlando Magic, ardından da iki sezon Utah Jazz forması giymişti. Jazz, kendisini takas yoluyla Huston'a, onlar da New York Knicks'e vermişti. Amaechi 2004 yılında Knicks'ten emekli olmuştu.
John Amaechi'nin eşcinsel olduğunu açıklaması üzerine başta basketbol camiası olmak üzere spor kamuoyu değişik tepkiler verdi. İşte yorumlar:
Jerry Sloan (Jazz'daki koçu): Eşcinsel olduğunu bilmiyordum. İlişkimiz çok yakın değildi. Eşcinsel olduğunun bilinmesi takım içerisinde sorun yaratabilirdi.
Martina Navratilova (eşcinsel tenisçi): Bu, özellikle eşcinsel çocukların kendilerini yalnız hissetmemesi açısından önemli. Bizler rol modeliyiz. Bu açıklaması çocukların kendisini iyi hissetmesi açısından çok yararlı.
Grant Hill (Orlando'dan arkadaşı): John'un bunu yapması belki hâlâ basketbol oynayan veya emekli olmuş diğer sporculara da cinsel kimliklerini açıklama noktasında cesaret verecek.
LeBron James (Cleveland oyuncusu): Eşcinsel birinin ligde kalabilmesi zor. Takım arkadaşlarınıza karşı dürüst olmanız gerekiyor. Eğer geyseniz ve bunu açıklamıyorsanız, güvenilir değilsiniz demektir.
Shavlik Randolph (Philadelphia oyuncusu): Eşcinselliğinizi sürekli benim karşıma getirmediğiniz sürece sorun yok. İş temelli bir ilişiki içerisinde onunla birlikte oynayabilirim. Ama soyunma odasında biraz tuhaf bir durum yaşanacağını da itiraf etmeliyim. (Spor Servisi)