Sivas cephesi: Fener abesle iştigal ediyor

Fenerbahçe-Sivasspor maçı bitti, tartışması kaldı yadigâr. 2-2 biten maç sonrası herkes taraftarın Zico'yu ve yönetimi istifaya davet etmesini, takımın formsuzluğunu konuşuyordu ki...

İSTANBUL/SİVAS - Fenerbahçe-Sivasspor maçı bitti, tartışması kaldı yadigâr. 2-2 biten maç sonrası herkes taraftarın Zico'yu ve yönetimi istifaya davet etmesini, takımın formsuzluğunu konuşuyordu ki, Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu'nun kural hatası yapıldığını iddia etmesiyle birlikte gündem bir anda değişiverdi.
Şekip Mosturoğlu, esami listesinde Gürhan yerine Serdar Topraktepe'nin adının geçtiğini, sahaya Gürhan çıktığı için bunun bir oyuncu değişikliği sayılması gerektiğini, Sivas-spor'un bu değişiklik üzerine üç oyuncu değişikliği daha yaptığı için kural hatası yapmış sayılacağını iddia ediyordu. Gerekli başvuruları yapacaklarını söyleyen Mosturoğlu maçın 3-0 Fenerbahçe lehine tescil edilmesi gerektiğinin altını çiziyordu.
Sivasspor cephesi dün Fenerbahçe'nin iddialarına yanıt verdi. Sarı-Lacivertlilerin gündemi değiştirmeye çalıştığını dile getiren kulüp basın sözcüsü Fikret Ünsal, "Bırakın futbolu diğer spor dallarında bile başlamamış bir oyunda kural hatasının olduğunu söylemek abesle iştigalden başka bir şey değildir" dedi.
'Hakemin bilmesi önemli'
Yazılı bir açıklama yapan Ünsal yaşanan süreci şu sözlerle dile getirdi: "Maçtan 45 dakika önce hakemlere verilen 18 kişilik esami listesinde hem Serdar'ın, hem de Gürhan'ın ismi mevcuttur. Seremoniden yani maç başlamadan dakikalarca önce isim hatası fark edilerek gözlemcilerin ve hakemlerin bilgisi dahilinde düzeltilerek tarafımızdan paraf edilmiştir.
Esami listeleri verildiğinde her iki kulübün temsilcisinin de 18'e
itirazlarının olmadığına dair imzaları vardır. Burada hakemin bilgisinin olması önem arz etmektedir."
Mosturoğlu'nun yönetimin ve teknik direktörün protesto edildiği maç sonrası duygusal bir açıklama yaptığını vurgulayan Ünsal, "Bir önceki federasyonun yönetiminde de bulunan Şekip Mosturoğlu bugün federasyonun yönetiminde bulunsaydı, önüne böyle bir şikâyet gelse ne karar verirdi? Doğrusu merak ediyorum" dedi.
Sivasspor teknik direktörü Bülent Uygun ise "Ben son anda değişiklik yapmadım. Listeleri verdiğimiz yöneticimiz Faruk Taşseten listeyi hazırlarken Serdar ve Gürhan'ın yerlerini yanlış yazmış" dedi.
Federasyona başvuru bugün
Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, federasyona gerekli başvuruyu bugün yapacaklarını söyledi. "Benzer bir durum milli maçta Futbol Federasyonu'nun başına gelse federasyonun da aynı şeyi yapacağını düşünüyorum" diyen Mosturoğlu, verilecek kararın bundan sonraki uygulamalara emsal teşkil edeceğini dile getirdi. Konuya ilişkin çok net kararlar olmadığını söyleyen Fenerbahçeli yönetici "Türkiye Kupası'nda yaşadığımız olay tamamen bizim yorumladığımız şekilde talimata yazılmış. Ama futbol müsabaka talimatında tamamen farklı bir düzenleme var" diye konuştu.
Kulüp menajeri Volkan Ballı ise İstiklal Marşı sonrasında dördüncü hakemin kendisine esami listesine paraf atmasını istediğini ve bu imzayı atmadığını bir kez daha dile getirdi. Ballı olayı şöyle anlattı: "Sahaya çıktığımızda İstiklal Marşı'ndan sonra Sivasspor'un yöneticisi dördüncü hakemin yanına geldi. Bir hata yaptıklarını, Serdar'ın yerine Gürhan'ın oynayacağını söyledi. Dördüncü hakem de bunu gerçekleştirdi ve paraf atmamı istedi. Ben parafı atmadım. Devre arasında da paraf atmam istendi. Ben de kulüp haklarını saklı tutmak adına paraf atmadım. Bunu art niyetli olarak görmüyorum. Sivassporlu yöneticinin talihsiz hatası olarak görüyorum."
(dha, Radikal)