Sivas ellerinde umutlarım söndürülür

Ligin son üç haftası ilk 31 maçın çok ötesinde bir takvim. Geçen sene bugün itibarıyla 14 Mayıs'ta Süper Lig bitmişti bile. Bu kez her ne nedense son hafta 27 Mayıs'a dek sarktı. Galatasaray, Sivas karşısına çıkarken içinde bulunduğu 'Bronz Çağı' konumunun üstüne zıplamak adına son şansını kullanıyordu.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

Ligin son üç haftası ilk 31 maçın çok ötesinde bir takvim. Geçen sene bugün itibarıyla 14 Mayıs'ta Süper Lig bitmişti bile. Bu kez her ne nedense son hafta 27 Mayıs'a dek sarktı. Galatasaray, Sivas karşısına çıkarken içinde bulunduğu 'Bronz Çağı' konumunun üstüne zıplamak adına son şansını kullanıyordu. Tüm maçların aynı saatte başlaması her ne kadar belli bir standardı getirse de ekranda tek görüntüye esir kalmak başka bir esareti taşıyor yanında.
4 Eylül'deki şovda gözler, diğer kramponlardan daha farklıcana Servet'in üstündeydi. İri kıyım stoper haftalar öncesinden karşılıklı anlaşmaya imzasını çekip yeni sezonda forma rengini Sarı-Kırmızı olarak belirlemişti. Servet, yeni takımı karşısında alışılagelmiş etkili oyununu yineledi. Konuk ekibin stoperi Song'un performansı da, kişisel kaprisler yüzünden onu kulübeye hapseden teknik patronu Gerets'in uzun uzun düşündürüp sonucu negatif çıkan iç muhasebelere sürüklemiştir her halde.
Haftalar hatta aylar sonra 11'de başlayan Carrusca, maç oynamamasından kaynaklanan bir özgüvensizlik içindeydi. İlerleyen dakikalarda açıldı. Hatta uzun metrajlı diagonal kanat değiştirmeleriyle, bire birdeki güçsüzlükten kaynaklanan zaafını topsuz alandaki yaratımlarıyla telafi etmeye girişti.
Necati ayak bağı olmayınca...
Yiğidolar, kırmızı hatta en uzak kalanlar arasında ancak son üç hafta hem puanda hem gol atmakta sıfır çekmeleri haklı biçimde moral bozucuydu. Sivas ellerinde sazın çalınması, erken sayılacak bir golle başladı. Ancak uzatmalardaki golle saz el değiştirdi. 12'de yılmayıp baskıyı sürdürmenin semeresini aldı Cimbom. Necati kaybetti, bırakmadı bastı, yardımına koşan Iliç'in derin topunu kovalayan Ümit, sağ çaprazda kısa sürdü sert vurdu. Yan ağlarla buluşan top Avustralyalı İki dakika sonra Mehmet Yıldız'la birlikte en tehlikeli forvet ikilisini oluşturan Balili sol voleyle eşitliğe yaklaştı ama o kadar. İlk yarıda asri zamanların futbolu adına ev sahibinden Cem Can-Hayrettin düosu sağ ve sol kanat bindirmelerinde rakip savunmayı hırpalayan bekler olarak ekrana yansıdı. Benzeri uygulamada da konuk ekipte Sabri-Orhan ikilisinin sağlı sollu koridor ataklarını izledik.
Necati alışılmışın dışında Ümit'e yapışıp ayak bağı olmaktansa sağ kanada yaslanınca gol yollarında geçit de açıldı. Yine de saçı bağlı forvet Ümit ve İnamoto'nun lokumlarını bir dakika arayla heba etme hünerini gösterdi.
Yarım saat dolarken Sivas'ta top kayıpları artarken Balili'nin uzaktan teşebbüsü Mondy'de kaldı. Bu dakikalarda Aslan'ın kalabalık ataklarında kaptırılan topların çoğu kontrataklarda kalelerine gol olabilecek girişimlerle sonuçlandı. Saat dolarken Gerets takımını geriye yaslatıp baskınlarla sonuca gitmeyi yeğledi. Bülent Uygun, bu uygulamaya baskıyla yanıt verdi. 65'te Mehmet Yıldız, Kolombiyalı eldiveni de geçti ama dışarı vurdu. Uzatmalarda gelen beraberliği engellemeye ise Mondragon'un eldivenleri yetmedi.
Galatasaray, üçüncü çıktığı podyumda gümüşe uzandıktan sonra yeniden hayal kırıklığı yaşarken, haftaya şampiyon evinde ağırlayacağı şampiyon Fenerbahçe karşısında Devler Ligi vizesini alabilmenin hesaplarına oturdu.Servet, müstakbel takımına karşı!
 • Sezon sonunda Sivasspor'dan ayrılarak Galatasaray'a gidecek olan savunma oyuncusu Servet Çetin dün, 'müstakbel takımı'na karşı forma giydi. 1995 yılında Üçüncü Lig'de ilk kez forvet oyuncusu olarak Sivasspor'da forma giyen Galatasaraylı Tolga Seyhan da, 12 yıl sonra yeniden 4 Eylül Stadı'nda sahaya çıktı.
 • Karşılaşmayı yaklaşık 15 bin Sivasspor, 500 kadar da Galatasaraylı taraftar izledi. Konuk ekibi desteklemek için çevre illerden de birçok taraftar geldi.
 • Ligde aynı anda oynanan kritik karşılaşmalar için şeref ve basın tribünlerine televizyonlar yerleştirildi. Böylece maç sırasında Fenerbahçe-Trabzonspor ve Bursaspor-Galatasaray maçları da izlenebildi.
 • Anneler Günü münasebetiyle şeref tribününün ön bölümünde bazı şehit anneleriyle şehit yakınları ve gaziler yer aldı. Maç öncesi Galatasaray Asbaşkanı Adnan Polat, Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz şehit annelerine çiçek verdi.
 • Galatasaray, Sivasspor karşısına sakatlıkları bulunan Arda, Hasan Şaş, Cihan ile kart cezalıları Ayhan Akman ve Mehmet Güven'den yoksun çıktı. Galatasaray Teknik Direktörü Erik Gerets, bu oyuncularının yokluğunda orta alanda Mehmet Topal, Carrusca, İnamoto, Sabri, Iliç ve Orhan Ak'ı oynattı.

  SİVASSPOR: 1
  Petkoviç 6
  Servet 6
  Murat 6
  Fransergio 5
  (İlhan 46) 5
  Colosimo 6
  (Gökhan 72) 5
  Hayrettin 6
  Cem Can 6
  (Cvetkov 82) -
  Yasir 6
  Gürhan 7
  Balili 6
  M. Yıldız 7

  GALATASARAY: 1
  Mondragon 6
  Song 6
  Tomas 5
  Orhan 6
  M. Topal 6
  İnamoto 6
  Sabri 5
  Carrusca 5
  H. Kabze 72) 5
  İliç 6
  (Ferhat 82) -
  Ümit 7
  (Hakan 77) -
  Necati 6

  GOL: Gürhan (90+2) / Ümit (12)
  SARI KART: İnamoto
  Stat: 4 Eylül - Hakemler: A. Durmaz, A. Sinem, S. Özay