Siyah beyaz, en büyük Güney Afrika!

Güney Afrika, Ragbi Dünya Kupası'nın finalinde İngiltere'yi yenerek zafere ulaştı.

PARIS - Güney Afrika, Ragbi Dünya Kupası'nın finalinde İngiltere'yi yenerek zafere ulaştı. Fransa'daki turnuvanın çeyrek finalinde Fiji'yi ve yarı finalde Arjantin'i saf dışı bırakan 'Antiloplar', Stade de France'daki kapışmada son şampiyon İngilizler'i 15-6'lık skorla alt etti ve 1995'teki şampiyonluğundan sonra ikinci kez dünyanın 1 numarası unvanını aldı ve Avustralya'dan sonra podyumun zirvesine iki kez çıkan ikinci takım konumuna erişti.
40'lı yılların sonundan 1994'e kadar hüküm süren ırkçı apartheid rejiminin mimarlarının, beyazların hükmettiği ragbi sporunu siyahlara karşı üstünlük iddialarının bir elemanı olarak kullandıkları ülkenin spor bakanı Makhenkesi Stofile "1995'te şampiyon olan kadromuzda bir beyaz olmayan oyuncumuz vardı ve bu Güney Afrika'nın yeni yüzünü tanıtmak için
iyi bir fırsattı. Bu açılımı gereği gibi değerlendirememiştik. Şimdi ise şampiyon kadromuzda çok daha fazla (altı) beyaz olmayan oyuncu bulunuyor. Bu kez fırsatı kaçırmamalıyız" diye konuştu. (Spor Servisi)