Siyaset iyice topa girdi! 'Şike yaptığı...'

Siyaset iyice topa girdi! 'Şike yaptığı...'
Siyaset iyice topa girdi! 'Şike yaptığı...'
AK Parti Milletvekili Oktay Saral, şike yaptığı tescil edilen kişilerin futbol sahnesinden çekilmesinin zorunlu olduğunu savundu.

TRABZON (AA) - AK Parti İstanbul Milletvekili Oktay Saral, son dönemde Türk futbolu adına yaşanan talihsizliklere bir yenisinin de Pazar akşamı Şükrü Saraçoğlu Stadı'nda eklendiğini söyledi.

Şok çıkış; Trabzonspor da şike yaptı!


Yazılı açıklama yapan Saral, şu ifadeleri kullandı:
"Bu durum hepimiz için üzüntü vericidir. 3 Temmuz tarihinde başlayan süreçte yaşanan gelişmeler bağımsız yargının verdiği kararın yanında UEFA'nın da verdiği ceza ile yeni bir sürece girmiştir. Bu dönemde adı geçen spor kulübü yöneticilerinin soğukkanlı ve hukuka saygılı tavırlar sergilemesi beklenirken camiaları karşı karşıya getirmeye taraftarları germeye devam etmektedir. Pazar akşamı Şükrü Saraçoğlu Stadı'nda misafir takım olarak yer alan Trabzonspor takımına ve yönetimine asgari misafirperverlik gösterilmemiştir. UEFA ve futbol federasyonunun talimatlarına uymayan bu tavır ülke sporu açısından da talihsiz bir durumdur. Fenerbahçe kulübünün Türk örf adet ve geleneklerine uymayan en basit insani durum içermeyen bu davranışlarını şiddetle kınamak herkesin görevidir. Her ne kadar İstanbul milletvekili olsak da Türkiye 'nin çimentosu olmuş, bahçelerinde şehzadelerin dolaştığı, dünyaya hükmetmiş liderler yetiştiren doğduğum topraklara, medeniyet şehri Trabzon'a ve bu şehrin öznesi konumundaki Trabzonspor'a yapılan haksızlıkların karşısında durmak aldığımız ahlakın bir gereğidir."

'Ağzıyla çakı açan adam...'


Saral, Trabzonspor'un şampiyonluğu kaybettiği 1996 yılında rakibi Fenerbahçe'nin Hüseyin Avni Aker Stadı'nda alkışlayarak uğurladığını ifade ederek, şöyle devam etti:
"Spor Toto Süper Ligi'nin ikinci devresinde Trabzon'da oynanacak Trabzonspor-Fenerbahçe maçında Fenerbahçe takımına, yönetimine ve taraftarlarına bize ve kültürümüze yakışacak şekilde en iyi misafirperverlik gösterileceğinden eminim. Böyle bir durumun camiaların gücünü arkasına alan, yüzleri köseleye dönmüş futbol tüccarlarına ders olmayacağı da aşikardır. Türk futbolunun bu derece kirlendiği ve seviyesizleştiği durumun düzelmesi için Fenerbahçe camiasını temsil eden ve yargı ile UEFA kararıyla şike yaptığı tescil edilen kişilerin futbol sahnesinden çekilmesi zorunludur. Söz konusu yöneticilerin, taraftarların yaptığı bu çirkin davranışları engellemek ve özür dilemek yerine pervasızca Trabzonspor camiasını hedef alan açıklamaları çok yanlıştır. Yıllar boyunca birbirlerini ezeli rakip gördükleri oranda aralarında ebedi bir dostluk kurulmuş bu iki camianın tekrar aynı vasıflara bürünmeleri için Fenerbahçe Kulübü başkan ve yöneticilerinin bir an önce asli işlerine geri dönmeleri ve Türk futbolunu rahat bırakmaları gerekmektedir. Türkiye Futbol Federasyonunun bugünden tezi yok yargı ve UEFA kararları çerçevesinde şampiyon Trabzonspor'un kupasını vermesi, Şükrü Saraçoğlu Stadı'nda yaşanan olayların sorumlularının da bulunarak cezalandırılması konusunda müdahil olması gerekmektedir. Bunlar yapılmadığı takdirde bu kavga ve çirkin ortamın devam etmesinin tek sorumlusu TFF ile şike yaptıkları yargı ve UEFA kararı ile sabit olanlar olacaktır."

Fenerbahçe'de ilk resmi başkan adayı

OKTAY SARAL KİMDİR?

TBMM 'nin milletvekillerini tanıttığı kitapçıkta Saral için şunlar yazıyor: Oktay Saral, 18 Mart 1967'de Trabzon'da doğdu. Babasının adı Mehmet, annesinin adı Emine'dir. İnşaat Mühendisi; Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Serbest inşaat mühendisliği yaptı. Beş yıl boyunca 1. Amatör Kümede futbol oynadı. 1999 yılında Of Belediye Başkanı seçildi ve bu görevini 2011 yılına kadar sürdürdü. Of Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Başkanlığı, Ofspor Kulübü Başkanlığı, Kızılay Of Şube Başkanlığı görevlerinde bulundu. İyi düzeyde İngilizce bilen Saral, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Trabzon'dan F.Bahçe'ye jest