Siyaset yine spora engel

Siyaset bir kez daha futbolu olumsuz yönde etkiledi... Dağlık Karabağ sorunu nedeniyle uzun zamandır kanlı-bıçaklı olan Azerbaycan ve Ermenistan arasında oynanması planlanan 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası (Euro 2008) eleme maçları...

HEERENVEEN - Siyaset bir kez daha futbolu olumsuz yönde etkiledi... Dağlık Karabağ sorunu nedeniyle uzun zamandır kanlı-bıçaklı olan Azerbaycan ve Ermenistan arasında oynanması planlanan 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası (Euro 2008) eleme maçları, iki ülke karşılaşmaların oynanacağı yerler konusunda anlaşamayınca iptal edildi. Böylece iki ekip de kazanabilecekleri olası altı puandan oldu.
8 Eylül'de Azerbaycan'da, 12 Eylül'de de Ermenistan'da oynanması gereken grup maçları öncesi Ermenistan Federasyonu, karşılaşmaların normal program dahilinde oynanmasını kabul etti ancak Azerbaycan, Ermenistan'ı sahasında kabul etmek istemediğini ve her iki karşılaşmanın da tarafsız sahada oynanmasını talep etti. UEFA'dan yapılan açıklamada, iki federasyon arasında bir türlü anlaşma sağlanamadığı için karşılaşmaların iptal edildiği belirtildi. 1. Grupta Azerbaycan 8 maçın ardından 5 puanla son sırada yer alırken, Ermenistan ise oynadığı 7 maçta ancak 8 puan toplayabildi.
İsrail'in yasağı kalktı
UEFA, Hollanda'da yaptığı yönetim kurulu toplantısında ayrıca, İsrail takımlarının Avrupa kupası maçlarında rakiplerini Tel Aviv bölgesi dışında
ağırlamalarını yasaklayan uygulamasını sona erdirdi. Ülkedeki kritik durumun geçmesi nedeniyle alınan yeni karara göre, uluslararası kriterlere uygun statlara sahip Hayfa, Kudüs ve Aşdod kentlerinde de artık Avrupa kupası maçları yapılabilecek. (Spor Servisi)