'Size gol atmadığım için burada popülerim'

UEFA Bşakanı Michel Platini Türkiye serüvenine, görüşleri kadar esprileriyle de damga vurdu. Platini, dün 1. Asbaşkan Şenes Erzik, Genel Sekreter David Taylor ve...

İSTANBUL - UEFA Bşakanı Michel Platini Türkiye serüvenine, görüşleri kadar esprileriyle de damga vurdu. Platini, dün 1. Asbaşkan Şenes Erzik, Genel Sekreter David Taylor ve İletişim Sorumlusu William Gaillard'la birlikte yönetim kurulu toplantısı sonrasında, Çırağan Sarayı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Türk futboluyla ilgili bir soruyu yanıtlayan başkan, "Türkiye'de popülerim, çünkü Türk Milli Takımı'na karşı maç yapmadım, hiç gol atmadım, bunun için seviliyorum. Benim zamanımda Türk Milli Takımı'na karşı oynanmıyordu" dedi. Bunun Türk futbolundaki gelişmeyi de gösterdiğini ifade eden Platini, "Yani 20 senede çok büyük çalışma yapıldı. Dünya Kupası'nda 3. oldunuz. Galatasaray UEFA Kupası'nı kazandı. O dönemde çok iyi oyuncular vardı. Bunlar kuşak sorunudur, oyuncular yaşlanırlar ve yeni bir kuşak bulmak gerekir" dedi.
Platini, Türkiye'nin Euro 2008 finallerine katılma şansının bulunduğunu da belirterek, "Yunanistan ve Norveç'in gerisindesiniz. Ayrıca bir maçınız da eksik. Türkiye ile çok iyi ilişkilerim var. 1. Asbaşkan olarak Şenes Erzik'i seçtim. Başkan Haluk Ulusoy da dostum. Daha ne yapayım, ilişkilerim çok iyi" ifadelerini kullandı.
'Beni gemilerle korudunuz'
İstanbul'da olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu da belirten başkan Platini, Türkiye'de futbolun çok popüler olduğunu gördüğünü söyledi. Kendisinin popülerliğinin iyi bir futbolcu olmasından kaynaklandığını kaydeden Platini, "Ama bugün UEFA Başkanıyım. Türklerden hoş karşılama aldım, çok önemli olduğumuzu düşünüyorum. Denizde savaş gemileri var, UEFA Yönetim Kurulu için teröre karşı önlemler alınmış, çok önemli bir toplantı yaptık" diye espri de yaptı (Not: Platini'nin esprili şekilde bahsettiği savaş gemileri, Preveze Deniz Zaferi'nin 469'uncu yıldönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen törenler çerçevesinde Boğaz'daydılar.)
Yabancı sınırlaması konusunda görüşleri sorulan Platini, yabancı oyuncu sınırlaması konusunda kendilerinin de sıkıntılı olduklarını belirtti. UEFA ile FIFA'nın bu konuda ayrı düşündüğünü dile getiren Platini, "UEFA Başkanı olarak oyuncuların serbest dolaşımı olabileceğini düşünebilirim. Avrupa'daki bizim yarışmalarımızda mümkün olduğu kadar çok özgürlük olmasını istemek mantıklı. Ama FIFA 6 ile 5 arasında sınır getirilmesini istiyor, ben UEFA başkanı olarak buna taraftar değilim, ama FIFA Başkan Yardımcısı olarak da bunu düşünmeliyim" diye konuştu.
Yabancı futbolcuların transferlerinin ilginç olsa da, futbolun kimliğe dayalı bir oyun olduğunu vurgulayan Michel Platini, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'de futbolun tarihi, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor arasındaki rekabete dayalıdır. Fenerbahçe'de 11 Brezilyalı, Beşiktaş'ta 11 Arjantinli, Galatasaray'da 11 Perulu oyuncu olursa, Türk kimliği ne olacak? Futbol, kimliği de yansıtılmalıdır. Beşiktaş mahallesinin gençleri Beşiktaş'ta oynasınlar, Ankaralılar Ankara kulüplerinde oynasınlar. Altyapılar da futbol için çok önemli. Bugün siyasiler 'Herkese her şey açık olsun' diyor, bu düşünceye katılmasak bile mecburen idare ediyoruz."
Platini, Fenerbahçe'nin kadrosunda 20 yabancısı olan Inter ile mücadele ettiğini belirtip, bunun bir haksız rekabet olup olmadığı şeklindeki soru üzerine de, "Futbol 20 kişiyle değil 11'e 11 oynanıyor. İkincisi bu maçı siz kazandınız. Bazı kurallar Avrupa düzeyinde yönetiliyor, bazı kurallar FIFA. Bu yüzden UEFA ile FIFA arasında anlaşmazlıklar oluyor. UEFA bu konuda karar alma yetkisinde değil, ülkelerimiz bu konuda karar veriyorlar" diye konuştu.
'Kimseden özür dilemedim'
Bir basın mensubunun, "Türkiye-Macaristan maçındaki hakem hatasından dolayı, UEFA'nın Macaristan'dan özür dilediği, Macar basınında yer aldı" şeklindeki ifadeleri üzerine, bu olaydan haberinin olmadığını belirten Platini, "Kimseden özür dilemedim" dedi. Bu konunun disiplin kurulu ile ilgili olduğunu kaydeden Platini, "Bu konu benim gözümden kaçmış. UEFA Başkanı çıkıp da Macaristan Federasyonu Başkanı'ndan özür dilemez. Hakem hata yaparsa yapar, kırmızı kartlarda gerçeğe dönebiliriz, buna tüzükler izin veriyor, ama oyuna ilişkin kararlarda kesinlikle geriye dönüş olmaz" şeklinde konuştu.
Günümüzde oyun içindeki hataları çözebilmek için üç hakemin yeterli olmadığını söyleyen Fransız futbol adamı, iki ek yardımcı hakemin bir çare olabileceğinden bahsederken Şampiyonlar Ligi'ne katılım koşulları için de herkesin fikrini alacaklarını ve nihai kararı 1 Aralık'ta Lozan'da yapacakları toplantıda açıklayacaklarını söyledi. Platini, milli takımlarda sakatlanan oyuncuların ücretleri ile ilgili tartışmaların da her yerde yaşandığının altını çizerken milli oyuncuların sigortalanmasından yana olduğunu belirtti.'KKTC de futbolun içinde olmalı'
Michel Platini, KKTC'nin uluslararası müsabakalar yapamaması konusundaki bir soru üzerine, Kıbrıs Türklerinin futbolun içinde olması için çalışmalar yapıldığını anlattı. UEFA'nın, KKTC futbolu hakkında FIFA ile aynı kanıda olduğunu söyleyen Platini, "Türk ve Yunan Federasyonu'nun bir araya gelmesi gerektiğini söylüyoruz. İnsanlar birbiriyle konuşarak daha çabuk ilerleme kaydeder. Bizim de birtakım imkânları harekete geçirip Kıbrıs Türklerinin futbol oynamasına yardımcı olmamız lazım. Normalde FIFA tüzüklerinde Kıbrıslı Türkler yok. Görüşmeler olması bu nedenle iyi bir durum" diye konuştu. Ayrıca maçlardaki seyirci olaylarına ve ırkçılık hareketlerine karşı 'Sıfır' toleransa sahip olduklarını söyleyen Platini, "Eğer bir statta ırkçılık varsa, hakem, gözlemci ile birlikte karar vererek maçı durdursun. Ben de bu kararı alkışlarım" dedi.