Sizi gözümüz İstanbul'dan ısırıyor

İstanbul'daki Milan-Liverpool finali halen hafızalarda... Atatürk Olimpiyat Stadı'nda Milan'ın ilk devreyi 3-0 önde bitirişi, İngilizlerin ikinci devrede kısa sürede üst üste buldukları üç golle 90 dakikayı eşitlikle bitirmesi...

ATİNA - İstanbul'daki Milan-Liverpool finali halen hafızalarda... Atatürk Olimpiyat Stadı'nda Milan'ın ilk devreyi 3-0 önde bitirişi, İngilizlerin ikinci devrede kısa sürede üst üste buldukları üç golle 90 dakikayı eşitlikle bitirmesi, Liverpool'un Polonyalı kalecisi Jerzy Dudek'in önce uzatmalarda ardından da penaltılarda devleşerek kupayı Ada'ya getirmesi...
Normal sürede 3-3, penaltılarda da 6-5 biten o dev finalin rövanşı, ya da resmi ismiyle 52. UEFA Şampiyonlar Ligi finali, bu akşam Atina Olimpiyat (OAKA) Stadı'nda saat 21.45'te başlayacak. Premier Lig'de bu sezon rakiplerinin gölgesinde kalan Liverpool, buna karşın Avrupa'daki büyük yürüyüşünü altıncı şampiyonlukla taçlandırmak istiyor. Milan ise iki yıl önceki 'kâbus'un rövanşını almak. Kazanmaları halinde bu, Kırmızı-Siyahlıların Avrupa'daki yedinci kupaları olacak. Milan Avrupa'nın en büyük kupasında 10 kez final oynarken bunların altısında kupayı müzesine götürdü. Liverpool ise altı kez final oynarken, bunlardan beşinde kupaya uzanmayı başardı.
En çok kupa Real'de
İspanya'nın Real Madrid takımı, 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000 ve 2002 yıllarında olmak üzere toplam dokuz kez mutlu sona ulaşarak, Avrupa'nın en büyük kupasını en çok kazanan takım oldu. Mor-Beyazlılar ayrıca üç kez de final oynadı. Ülkeler bazında da en başarılı olan İspanya. İspanyollar 11 kez kupayı kazanırken, İtalyan ve İngilizler 10'ar kez 'eski kıtanın en büyüğü' oldu. Bu akşamki finalin galibi, ülkeler klasmanında İspanya'yı da yakalamış olacak.


Büyütmek için tıklayınız
Gelir 26 milyon avro
Bugünkü şampiyonluk tarihsel ve sportif başarının yanı sıra kupa sahibinin kasasını da dolduracak. Mastercard'ın yaptığı uluslararası araştırmaya göre, Şampiyonlar Ligi Kupası'nı kazanan takım, yaklaşık olarak 100 milyon avroluk bir gelir elde edecek. Kazanan sadece kulüpler değil, ev sahibi Atina da olacak elbette. Liverpool-Milan finalinden ev sahibi Atina'nın 26 milyon avro gelir elde etmesi bekleniyor. Bağımsız araştırma şirketi KRC'nin bir adaya getirdiği uzmanlar, kentin tüketici harcamalarında artış, turizmde patlama, gelişmiş bir imaj, şehrin artan bilinirliği ve yükselen sponsorluk gibi konularda avantaj sağlayacağını söylüyor.
(Spor Servisi)