Sizleri 'salon'a bekliyoruz...

Neye niyet, neye kısmet... 2010 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nı düzenlemeye talip olan Türkiye, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nden (IAAF) 2012'deki turnuva için tarih aldı. 2010'daki...

MONACO - Neye niyet, neye kısmet... 2010 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nı düzenlemeye talip olan Türkiye, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nden (IAAF) 2012'deki turnuva için tarih aldı. 2010'daki turnuvayı almak için Katar'ın başkenti Doha'yla yarışan Türkiye delegasyonu, başarılı bir sunum sergilerken, 2010'u olmasa bile 2012'deki organizasyonu almayı başardı.
Monaco'da toplanan IAAF Yönetim Kurulu, dün sabah Doha ve İstanbul kentlerinin adaylık sunumlarını dinledi. Her iki kente de sunumları için 25'er dakika süre verildi. Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay başkanlığındaki Türk heyeti, video görüntü desteğiyle yapılan sunumda, organizasyonun İstanbul'da düzenlenmesinin avantajları konusunda 27 kişilik yönetim kuruluna ayrıntılı bilgi verdi.
Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, gönderdiği video bant aracılığıyla yönetim kuruluna yaptığı konuşmada, Türk devletinin organizasyona verdiği tam desteğin altını çizdi. Başesgioğlu, yaklaşık 17 milyon öğrencinin bulunduğu Türkiye'nin, nüfusu genç bir ülke olduğunu belirterek, yeni neslin atletizme olan ilgisine dikkati çekti.
İlk tur oylaması berabere bitti
Mehmet Atalay ise yaptığı konuşmada, başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devletin bütün kademelerinin bu organizasyona tam destek verdiklerini söyledi. İstanbul'un dünya atletizm şampiyonası, dünya yüzme şampiyonası ve olimpiyatları da düzenlemeye aday olduğunu hatırlatan Atalay, "Organizasyonu bize verirseniz, sizi mahcup etmeyeceğiz" diye konuştu. Türk heyetinin sunumunun ardından yönetim kurulu üyeleri organizasyonun güvenliği, vize sorunu ve müsabakaların yapılacağı salonların dolup dolmayacağı konusunda sorular yönelttiler.
Sunumların ardından 26 kişilik yönetim kurulu oylamaya gitti. İlk tur oylamada her iki kente 13'er oy çıkarken, ikinci tur oylamada, Doha 15 oy alırken, İstanbul 11 oyda kaldı. Türkiye'nin sunumunu oldukça beğenen IAAF Yönetimi, 2012 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nın da İstanbul'da düzenlenmesi görüşünü benimsedi.
Oylama sonrası bir açıklama yapan Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, 2012'nin İstanbul için daha uygun bir tarih olduğunu belirterek, "İstanbul 2020 Olimpiyat Oyunları'na aday bir kent. Bu olimpiyatla ilgili karar 2013 yılında verilecek. 2012 yılında İstanbul'da görkemli, muhteşem, göz kamaştırıcı bir şekilde şampiyonayı düzenleyerek, 2020 Olimpiyatları için verilecek karar öncesi 2013 yılında avantajlı bir duruma geçmek istiyoruz" dedi.
Atletizm Federasyonu Asbaşkanı ve Avrupa Atletizm Birliği (EAA) Yönetim Kurulu Üyesi Salih Münir Yaraş da, "Rüyalarımız gerçek oldu" derken, en kısa zamanda şampiyonanın gerçekleştirileceği tesis inşaatını tamamlayacaklarını söyledi. (Spor Servisi)