Skandal! İşte acı gerçekler

Skandal! İşte acı gerçekler
Skandal! İşte acı gerçekler
Erzurum'da çöken atlama kuleleri pisti için keşif yapıldı. Zemin etüdü yapılmadığı, 25-50 metre arasında olması gereken çelik kostrüksiyonların 1 metre , pist eğiminin de yanlış olduğu ortaya çıktı.

25'inci Dünya Üniversiteler Kış oyunları için Erzurum’da yapılan ve 94 milyon TL’ye mal olan Türkiye 'nin ilk ve tek Kayakla Atlama Kuleleri pistinde 15 Temmuz’da meydana gelen göçüğün yankıları devam ediyor. Yaşananların ardından Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada inceleme yapan bilirkişi heyeti çarpıcı tespitlerde bulundu.

Spor Bakanlığı koca mahalleyi de kaydırmış!


Bugün Gazetesi'nde yer alan habere göre; Cumhuriyet Savcısı, Atatürk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'nde görevli 4 öğretim üyesi ile birlikte Kiremitliktepe'ye giderek keşif yaptı. İlk olarak kulelerde savcı ile birlikte inceleme yapan Jeoloji Mühendisliği'nde görevli Doç. Dr. Ekrem Kalkan, İnşaat Mühendisliği Geoteknik Anabilim Dalı'nda görevli Yrd. Doç. Semet Çelik, Makine Mühendisliği Konstrüksiyon ve İmalat Anabilim Dalı'nda görevli Yrd. Doç. Dr. Ruhi Yeşildal ve Mimarlık Fakültesi'nden Yrd. Doç. Dr. Fatma Zehra Çakıcı, dağdan aşağıya inerek keşif çalışmasında bulundu.

HEYELANLI BÖLGEYE KULE

Kuleler arasındaki bölgeye dolgu yapıldığını belirten bilirkişiler, kulelerin yapıldığı alanın heyelanlı bölge olduğuna dikkati çekti. Bölgeyi fotoğraflayan uzmanlar, ön incelemelerinde kulelerde hiçbir sorun görülmediğini aktardı.

İniş rampaları olarak nitelendirilen pistlerin zemininde analiz etüdü yapılmadan pistlerin yapıldığına işaret edildi. Pistleri ayakta tutan beton içindeki çelik konstrüksiyon kazıkların 25 ile 50 metre derinlikte olması gerekirken, yığma toprak üzerine sadece 1 metre konstrüksiyon kazık kullanıldığına dikkat çeken bilirkişiler, pist eğiminin de yanlış olduğunu vurguladı. Aktif olmasa da fay hattının göz ardı edildiği, enerjinin boşaltılmadan pistin inşa edilmesinin yanlış olduğuna dikkat çekildi.

Çöken pistin müteahhidi ihale rekortmeni

KAMU GÖREVLİLERİNE SORUŞTURMA

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 'edimin ifasına fesat karıştırmak, genel güvenliğin taksirle tehlikeye sokulması' gerekçesiyle kuleleri teslim alan kamu görevlileri hakkında 'görevi kötüye kullanmaktan' soruşturma başlatıldı. Ayrıca Cumhuriyet Savcılığı, atlama kulelerini yapan firma Sarıdağlar A.Ş'nin projeye uyup uymadığını, beton kalitesi ile kullanılan malzemenin standartlara uygun olup olmadığını da araştıracak. Raporların hazırlanması için bilir-kişilere 2 ay süre veren Cumhuriyet Savcılığı soruşturma sonucunda kimlerin ihmali olduğunu belirleyecek ve dava açacak.

Erzurum'daki atlama kuleleri çöktü