Skandala 13 yıl sonra ceza

Skandala 13 yıl sonra ceza
Skandala 13 yıl sonra ceza
2000 Sidney Paralimpik Oyunları'nda İspanya'nın engelli olmayan basketbolcuları oynatmasıyla ilgili davada, sadece bir kişiye para cezası verildi.

MADRİD (AA) - Sidney-2000'deki final maçında Rusya'yı mağlup ederek şampiyon olan İspanya Milli Paralimpik Basketbol Takımı'ndaki 12 sporcudan sadece 2'sinin engelli olduğunun ortaya çıkması üzerine sporcular, teknik kadro ve federasyon yetkililerinin de aralarında bulunduğu 19 sanıklı dava sonuçlandı.

Madrid İl Mahkemesi'nde görülen davada tüm sorumluluğu üzerine alan eski İspanya Engelli Sporcular Federasyonu Başkanı Fernando Sanchez Vicente para cezası alırken, diğer 18 sanık beraat etti.

"Belgede sahtecilik ve sahtekarlık" başta olmak üzere toplam 20 suçu üstlenen Vicente 5 bin 400 euro para cezasına çarptırıldı, oyunlar sırasında İspanya Hükümeti ve sponsor firmalardan alınan yaklaşık 140 bin euronun da geri ödenmesine karar verildi.

"BİRAZ YAVAŞ OYNAYIN, FARKIMIZI ANLAYACAKLAR"

Şampiyon takımda forma giyen basketbolculardan Carlos Ribagorda, kararın ardından 13 yıl önce yaşananları şu şekilde anlattı:
"İlk maçta Çin'e karşı 30 sayı farkla kazanıyorduk. Antrenör, bize şakayla karışık, 'Çocuklar biraz yavaş oynayın, farkımızı anlayacaklar' dedi. İspanya'ya döndüğümüzde ise bir spor gazetesinde yayımlanan fotoğrafımızda çoğu insanın takımdaki basketbolcuları tanıdığı ortaya çıktı. Birçoğu 'yahu ben bunu tanıyorum. Birlikte oynadık, engelli falan da değil' dedi. Federasyon yönetiminden, fotoğraf çektirirken gözlük takmamız ve şapka giymemiz istendi, ancak kendimizi saklayacak bir yol yoktu."

Ribagorda, antrenörlerinin kendilerine, "Çocuklar altın madalya yoksa teşvik ve yardım da yok" dediğini de iddia ederek, "Maalesef bu doğruydu. Spor böyle bir şey. Her şeyi devletten ve sponsorlardan daha fazla ekonomik destek sağlamak için yaptık" ifadelerini kullandı.