Solomon 'devler'e katılmaya hazır

Türk basketbolundaki en büyük sorunlardan biri oyun kurucu sıkıntısı olmuştur yıllardan beri. Bir numara pozisyonu için yabancı oynatmak gerektiği yönünde tartışmalara çok kere şahit olduk.

İSTANBUL - Türk basketbolundaki en büyük sorunlardan biri oyun kurucu sıkıntısı olmuştur yıllardan beri. Bir numara pozisyonu için yabancı oynatmak gerektiği yönünde tartışmalara çok kere şahit olduk. Son dönemde Milli Takım için adı geçen isimlerden biri olan Willie Solomon, "Türk Milli Takımı'nın formasını giymekten büyük bir onur duyarım" diye konuşarak Ay-Yıldızlı forma için yeşil ışık yaktı.
ABD'li oyuncu Fenerbahçe Ülker'in 2007-2008 sezonu için transfer ettiği Serhat Çetin, Gasper Vidmar, Emir Preldziç'le birlikte basının karşısındaydı. Kendi sözleşmesini iki yıl daha uzatan Solomon, adının Türkiye için geçtiğinden haberdar olduğunu söyleyerek "Benim için büyük bir şeref olur. Öncelikli hedef Fenerbahçe Ülker'i Türkiye'de şampiyon yapmak ve Avrupa'da gidebileceği yere kadar taşımak" dedi.
Sarı-Lacivertli ekip Preldziç, Vidmar ve Serhat'la da dörder yıllık mukavele yaptı. Serhat Çetin, geçen sezonun şampiyon takımımın tek Türk transferi olduğunu, bunun kendisini onurlandırdığını ifade etti. Yeni takımında mevkisinde çok iyi oyuncular olduğunu ifade eden Serhat, şunları söyledi: "İbrahim ve Ömer ağabey ve gençlerle beraber çok güzel bir kapışma yaşayacağız. Fenerbahçe bu rekabet ortamından şanslı çıkacaktır. Geçen yıla oranla zor bir lig olacak. Rakiplerimiz isim yapmış oyuncular aldı. Ancak sahada her zaman isim değil, mücadele eden kazanır."
Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nın basın toplantı odasında gerçekleştirilen törene Asbaşkan Mahmut Uslu, Fenerbahçe Ülker İcra Kurulu
üyesi Aydın Acun ve Basketbol Şube Direktörü Nedim Karakaş da katıldı. Uslu, geçen yıl olduğu gibi 2007-2008 sezonunda da şampiyonluğun en büyük adayı olduklarını ifade etti.
Geçen yıl gibi bu yıl da Fenerbahçe Ülker'e şans verilmediğini kaydeden Uslu, şöyle konuştu: "Geçen yıl iyi başlamadığımız halde başta Solomon'un önderliğinde şampiyon olmayı bildik. 12 bin kişilik spor salonumuzu 2009 sezonuna yetiştirmeye çalışacağız. Ben inanıyorum ki, Fenerbahçe taraftarının özlediği diğerleriyle mukayese edilmeyecek şekilde Avrupa takımlarıyla başa baş oynayan, ilk 16 hedefleyen bir takım kurduk."
Uslu: Altyapımız müthiş
Uslu, altyapıda da inanılmaz bir hamle yaptıklarını vurgulayarak
"Altyapımızda Enes, Can ve daha bilmediğiniz çok önemli isimler var. Altyapıdaki Fenerbahçe Ülker'in oyuncuları ve Alpella'yı da dahil edersek, yıldız, genç ve ümit milli takım oyuncularının yüzde 60'ı Fenerbahçe'de" dedi. (Spor Servisi)