SOMA için madalyalarını satıyor

SOMA için madalyalarını satıyor
SOMA için madalyalarını satıyor
Vücut geliştirme konusunda 1 kainat, 3 dünya, 1 Avrupa şampiyonluğu bulunan engelli sporcu Tolga Murat Balıkçı, sahip olduğu madalyaları SOMA faciasında yaşamını yitirenlerin ailelerine yardım için satılığa çıkardı. Şampiyon sporcu her bir madalyası için 5 milyon lira istiyor.
Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

Geçirdiği trafik kazası sonrasında sol bacağını kaybeden Balıkçı, ilk şampiyonluğunu kazadan 11 yıl sonra elde etti. 2009’da elde etti. Son madalyasını ise geçen yıl ağırlık kaldırmada Guinness Dünya Rekoru kırarak elde etti. Hayata küsmeden spora devam eden ve kainat şampiyonluğuna kadar uzanan kariyeri ile dünya arenasında dikkat çeken Balıkçı, elde ettiği tüm madalyalardan vazgeçmeye hazırlanıyor. Engelliler Haftası nedeniyle İzmir’den Ankara ’ya bisikletle giderken Soma faciasından haberdan olan Balıkçı, bir internet sitesinde madalyaları için ilan verdi. Balıkçı, Soma ile ilgili de şunları söyledi:

Vücudunun en verimli döneminde bıraktı

“Soma herkes gibi benim de içimi yaktı. Geride kalanlara da sahip çıkmamız gerek. Maddi durumum yetersiz olduğu için, benim için paha biçilmez olan madalyalarımı satışa çıkarttım. Varım yoğum hepsi bu. İnşallah duyarlı insanların girişimiyle madalyalarımı satıp Somalı hemşehrilerime destek olacağım.”

“Soma'da yaşamını yitiren şehit kardeşlerimin geride kalan ailelerine yardım etmeyi çok istedim ama maddi gücüm buna yetersiz. Sahip olduğum IFBB ve WBBF federasyonlarına ait 5 altın ve 2013 Guinnes dünya rekoru madalyalarımı internet üzerinden satışa çıkarttım. Geliriyle aileleri destekleyeceğim. Varım yoğum hepsi bu. Ölenlere Allah’tan rahmet, kalanlarına da sabır diliyorum.”

HAYATA KÜSMEDİ

Balıkçı, 5 Ekim 1981’de Muş’ta doğdu. 1992’de İzmir Foça’ya yerleşti. 1998’de geçirdiği bir trafik kazasında sol bacağını kaybetti. Adnan Menderes Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. İlk dünya şampiyonluğunu Kasım 2009’da Estonya’da elde etti. Aralık 2009’da İzmir’de Perfec Nutrition tarafından düzenlenen Mr. Perfect yarışmasında Mr. Perfect oldu. 2012’da Litvanya’da birincilik kürsüsüne çıktı ve Avrupa şampiyonu ve şampiyonlar şampiyonu oldu. Ekim 2010’da Slovakya’da 60. Mr. Universe unvanını elde etti. Aralık 2010’da Antalya Kemer’de yapılan dünya şampiyonasında ilk defa milli sporcu unvanını alarak Türkiye adına yarıştı. Tekerlekli sandalye kategorisinde dünya şampiyonu oldu. Kasım 2011’de İspanya Barcelona’da yapılan dünya şampiyonasında engelli olmayan sporcularla yarışarak ikincilik kürsüsüne çıktı. Aralık 2011’de bir kez daha Mr. Perfect unvanı aldı. Aralık 2012’de Macaristan’da yapılan dünya şampiyonasında birinci oldu. Uluslararası vücut geliştirme Federasyonu tarafından ‘Dünyanın Zirvedeki En İyi Tekerlekli Sandalye Vücut Geliştirme Sporcusu unvanı verildi.

Helal olsun Filipe: Soma'ya 600 bin euro