Son gülen Cim Bom

Türkiye Basketbol Ligi'nde ilk haftanın derbisinde Galatasaray uzun süre geride götürdüğü mücadeleyi Tufan'ın son saniyelerdeki sayısıyla 66-64 kazandı.

Galatasaray: 66
Fenerbahçe: 64
SALON: Abdi İpekçi
HAKEMLER: Recep Ankaralı, Rüştü Nuran, Alper Özgök
GALATASARAY: Denktaş 4, Tufan 12, Arda 10, Uche 6, Washington 16, Burak 7, Yiğit 3, Buskeviç 3, Kemal 5, Slay
FENERBAHÇE: Harvey 6, Barış 1, Erdal Bibo 11, Rasim 12, Umut Tınay 13, Umut Yenice 14, King 7, Zeki, Erkan
1. Periyot: 11-19, 2. Periyot: 34-36, 3. Periyot: 47-58İSTANBUL - Türkiye Basketbol Ligi'nde ilk haftanın derbisinde Galatasaray uzun süre geride götürdüğü mücadeleyi Tufan'ın son saniyelerdeki sayısıyla 66-64 kazandı. Mücadelede geçen sezonlarda olduğu gibi gergin anlar yaşandı. İlk çeyrekte Umut Tınay ve Ronald Slay arasındaki itişmenin ardından, taraftarlar sahaya çakmaklar attı. Ardından Sarı-Kırmızılı taraftarlar tribünde meşale yakınca, hakem Recep Ankaralı maçı kısa süreli durdurdu. Salondaki duman nedeniyle oyuncuların nefes almakta zorlandığı gözlendi. Daha sonra da bir grup Fenerbahçeli taraftar kendi aralasında kavga etti. Polisin araya girmesiyle olaylar büyümeden önledi.
İki takım da ilk dakikalarda sayı üretmekte zorlanırken, hücumda etkisiz kaldılar. Adeta amatör bir takım görüntüs veren ekipler zaman zaman top hakimiyetinde de zorlandılar. Harvey ve King ile aradığını bulamayan Fenerbahçe, Rasim ve Umut Tınay'ın sayılarıyla skorda üstünlük sağladı. 4. dakikada skor 10-6 iken Umut Tınay ve Ronald Stay pota altında birbirlerine girince Sarı-Lacivretli kenar yönetime teknik faul verildi. 5. dakikayı 11-9 önde geçen Fenerbahçe, Erdal'ı oyuna aldıktan sonra hücumda daha üretken oldu ve ilk çeyreği 19-11 önde kapadı.
İkinci çeyrekteki top kayıplarının önüne geçmeye çalışan Sarı-Kırmızılılar, hücumda yine etkisiz kalınca konuk ekip farkı 12 sayıya (23-11) kadar çıkardı. Bu dakikadan sonra agresif bir savunma yapan Cim Bom farkı azalttı ve ilk devreyi 36-34 geride kapattı. Üçüncü çeyrekte toparlanan Fenerbahçe bu bölümü 58-47 önde geçti.
Maçın son çeyreği büyük bir çekişmeye sahne oldu. Sarı-Lacivertliler son bölüme 11 sayı önde girmesine rağmen farkı koruyamadı. Maç karşılıklı sayılarla geçerken, Cim Bom son iki dakikada Uche'yle dengeyi sağladı. Ardından Tufan'la bir sayı öne geçti. Umut Yenice'nin serbest atışıyla yine denge sağlandı. Ancak Fenerbahçe hücumunda topu kapan Tufan maçın skorunu belirledi: 66-64.
Öte yandan Avrupa Ligi D Grubu'nda yer alan Galatasaray, maddi sorunlar nedeniyle Avrupa Kupaları'ndan çekildi. Bayanlar Basketbol Ligi'nde dün oynanan maçta Ceyhan Belediyespor, Urla Belediyespor'u 98-60 yendi. (Spor Servisi)