Son gülen Cim Bom oldu

Önce Galatasaray'ın 2-0'lık avantaj yakaladığı, daha sonra Fenerbahçe'nin geriden gelip 2-2'lik eşitliği yakaladığı seride, son maçı 91-78 kazanan ve yarı finale yükselen takım Galatasaray oldu.

İSTANBUL - Önce Galatasaray'ın 2-0'lık avantaj yakaladığı, daha sonra Fenerbahçe'nin geriden gelip 2-2'lik eşitliği yakaladığı seride, son maçı 91-78 kazanan ve yarı finale yükselen takım Galatasaray oldu. Karşılaşma baştan sona bir 'tavşan kaç, tazı tut' oyunu şeklinde geçti. Birinci ve ikinci periyotlarda iki kez 7'şer sayılık fark yakalayan fakat daha sonra bunların erimesine engel olamayan Galatasaray, üçüncü çeyrekteki atağını, son bölüme de taşımayı başarınca sahadan 13 sayı farkla galip ayrıldı. İlk periyotta Koch-Hairston ikilisini iyi kullanan Cim Bom, 6. dakikada 19-12 öne geçti. Fenerbahçe buna, Barış'ı sahaya sürerek ve daha agresif savunma yaparak cevap verdi, periyot biterken de eşitliği yakaladı: 20-20. İkinci çeyreğin ilk 7 dakikasında yine Galatasaray üstünlüğü vardı. Ancak devrenin sonlarında Davenport'un kıpırdanmasıyla Fenerbahçe, rakibinin avantajını bir kez daha ortadan kaldırdı. İkinci yarıda Galatasaray, aynı hatalara düşmedi. 25. dakikada 10 sayılık fark (38-48) yakalayan Sarı-Kırmızılı takım, Lyday'in önceki maçlara oranla daha soğukkanlı ve kontrollü oynaması, Koch'un dış şutlarda olağanüstü bir yüzde tutturmasıyla hep önde gitti. Fenerbahçe, rakibinin atağına alan savunmasıyla cevap vermesine karşın, bir türlü skora ortak olamadı.
Lyday 'serbest' attı
Galatasaray, 8 sayılık üstünlükle girdiği son çeyrekte Koch'un inanılmaz şutlarıyla farkı 15 sayıya kadar çıkardı. Bitime 5 dakika kala skorbordda 55-70 yazıyordu. Sarı-Lacivertliler, son koz olarak baskılı alan savunmasına geçtiler. Amaçları, ön sahada yapılan erken faullerle saati durdurmak ve rakibin olası isabetsiz atışlarından yararlanmaktı. Ancak akıllı bir taktikle topu sürekli Lyday'a geçiren Galatasaray, bu
oyuncunun son derece yüksek yüzdeli serbest atışlarıyla farkın kapanmasına izin vermedi.
Böylece Galatasaray, topu iyi dolaştırıp doğru şutlar seçtiği bir maçın sonunda yarı final sevincini yaşayan taraf oldu. Sarı-Kırmızılılar'ın yarı finaldeki rakibi Efes Pilsen. Yarı finalin diğer ayağında ise Ülker-Türk Telekom karşı karşıya geliyor. Ligde normal sezonda oynanan maçları kazanan Ülker ve Efes Pilsen, serilere 1-0'lık avantajla başlayacaklar.
Galatasaray'un coach'u Erman Kunter, maçtan sonra seride 2-0 öne geçmelerinin takımında rehavet ve konsantrasyon kaybı yarattığını, toparlanıp gerçek oyunlarını ortaya koydukları anda kazandıklarını söyledi. (Spor Servisi)