Son 'Gül'en David Garcia oldu

44. Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Türkiye Bisiklet Turu'nun galibi İspanya'nın Karpin Galicia takımından Dapena David Garcia oldu. İspanyol bisikletçi, dün koşulan 169 kilometrelik Antalya-Alanya etabının ardından genel klasman liderliğini kimseye kaptırmadı ve turda genel klasman şampiyonuna verilen sarı mayoyu kazandı.

ANTALYA - 44. Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Türkiye Bisiklet Turu'nun galibi İspanya'nın Karpin Galicia takımından Dapena David Garcia oldu. İspanyol bisikletçi, dün koşulan 169 kilometrelik Antalya-Alanya etabının ardından genel klasman liderliğini kimseye kaptırmadı ve turda genel klasman şampiyonuna verilen sarı mayoyu kazandı. 114 sporcunun finiş gördüğü etabın birincisi ise İrlanda'nın CSF Group Navigare takımından Richeze Ariel Maximiliano oldu. Etabı 3.56.44'lük dereceyle tamamlayan Maximiliano'yu, aynı süre ve tekerlek farkıyla Çek Cumhuriyeti'nin PSK Whirlpool Kulübü'nden Andre Schulze ikinci, Lüksemburg'un Astana takımından Assan Bazayev ise üçüncü sıradan izledi.
Bu arada, bisikletlerin finişe girdiği sırada arka gruptaki bir yarışçının kontrolünü kaybetmesi sonucu meydana gelen kazada 12 sporcu yere düştü. Çeşitli yerlerinden yaralanan üç sporcu, Alanya'daki hastanelerde tedavi altına alınırken, dokuz sporcuda da hafif sıyrıklar oluştu.
'Bisikletin doğum günü'
Turda ve son etapta dereceye giren sporculara ödül ve madalyaları Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katıldığı törenle verildi. Turun galibi olan Dapena David Garcia'ya sarı mayosunu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül verirken, federasyon başkanı Emin Müftüoğlu da törende Cumhurbaşkanı Gül'e bisiklet hediye etti. Törende konuşan Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Gül'e katılımından dolayı teşekkür etti. Başesgioğlu, şunları söyledi: "Cumhurbaşkanımızın bu tura en baştan beri verdiği desteğe teşekkür ediyoruz. Bu tur, gerek katılım açısından gerekse Türkiye'nin güzelliklerini dünyaya tanıtım açısından çok önemli olmuştur. Dünyanın en üst düzey sporcuları bizim parkurumuzda yarışarak büyük güzellik katmışlardır. Bu turnuvadan önemli kazanımlar edindik. Burada yakaladığımız standardı yükselterek sürdürmek ve dünyanın sayılı organizasyonlardan birine Cumhurbaşkanımızın adını yazdırmak en büyük hedefimizdir."
Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay da konuşmasında dünü, 'Türkiye'de bisikletin doğum günü' olarak nitelendirdi. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun ileride Fransa Bisiklet Turu'na rakip olabileceğini belirten Atalay, "Bu turla, aynı zamanda Türkiye'nin güzelliklerini dünyaya tanıtma imkanı bulduk. 106 ülkede Türkiye'mizin güzellikleri yayınlandı. Ben istiyorum ve inanıyorum ki, bisiklet sporu Türkiye'de daha gelişecek, büyüyecek ve bize olimpiyatlarda madalyalar getiren bir spor dalı haline gelecek" dedi.


(aa, Spor Servisi)