Son karar 21 Şubat'a kaldı

UEFA Disiplin Kurulu, Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde oynanan Beşiktaş-Chelsea maçında çıkan olaylarla ilgili nihai kararını 21 Şubat 2004 tarihinde açıklayacak.
Haber: ORHAN YILDIRIM / Arşivi

NYON/İSTANBUL - UEFA Disiplin Kurulu, Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde oynanan Beşiktaş-Chelsea maçında çıkan olaylarla ilgili nihai kararını 21 Şubat 2004 tarihinde açıklayacak. İstanbul'daki bombalı saldırılar nedeniyle Almanya'nın Gelsenkirchen kentinde oynanan karşılaşmada Siyah-Beyazlı taraftarlar ikinci yarı öncesi sahaya konfeti atarak karşılaşmanın geç başlamasına neden olmuştu. Hakem ve gözlemci raporlarını değerlendiren kurul, konfeti olayında kasıt olduğunu öngördü. Raporun ağır olduğunu vurgulayan UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, ağır para ile seyircisiz oynama cezasının gelebileceğini açıkladı. Siyah-Beyazlı yönetim ise olayda bir kasıt bulunmadığını vurgulayan savunmasını UEFA'ya gönderdi.
İki ihtimalli karar
Kararın UEFA Kupası'nda oynanacak Valencia-Beşiktaş maçından önce açıklanacak olması çeşitli yorumlara neden oldu. Federasyon yetkilileri gözlemci raporları doğrultusunda organize edildiği öngörülen konfeti olayı nedeniyle 3 Mart'taki rövanş maçının tarafsız bir saha ya da seyircisiz oynanma ihtimalinin yüksek olduğunu ileri sürdü.
Teknik direktör Mircea Lucescu ile görüşen yönetim, iki yıl daha sözleşmesini uzatmak isteyen Zago için bekleme kararı aldı. Rumen hocanın, Zago'nın özellikle Avrupa maçlarında yaptığı kritik hatalar nedeniyle sözleşme yenilemede acele edilmemesini istediği belirtildi. Brezilyalı oyuncunun kendisine teklif yapılmaması nedeniyle sıkıntıda olduğu gelecek hafta ikinci başkan Hüsnü Güreli ile bir görüşme yaparak konuyu ileteceği kaydedildi. Trabzonspor'un ara transferde renklerine katmak istediği Ümit Aydın'a izin çıkmadı. Yönetim teknik heyetin isteği doğrultusunda bu oyuncuyu kadroda tutma kararı aldı.
Siyah-Beyazlı yönetim tarafından sözleşmesi feshedilen Ahmet Dursun, 7 Ocak'ta İstanbul'a gelerek takımla birlikte idmanlara çıkacağını söyledi. Golcü oyuncu, "Bana kulüpten gelen resmi bir yazı yok. Gelişmeleri medyadan öğrendim. Kulübümle sözleşme sürüyor. Hakkkımı yasal yollardan arayacağım. Sözleşmeye aykırı davranmadım. 7 Ocak'ta İstanbul'dayım" açıklamasını yaptı.