Son karar: Ertuğrul Sağlam Beşiktaş'ta

Birkaç gündür hakkında yapılan türlü spekülasyona rağmen Ertuğrul Sağlam nihayetinde Beşiktaş'ın yeni teknik direktörü oldu.

İSTANBUL - Birkaç gündür hakkında yapılan türlü spekülasyona rağmen Ertuğrul Sağlam nihayetinde Beşiktaş'ın yeni teknik direktörü oldu. Dün Nevzat Demir Tesisleri'nde başkan Yıldırım Demirören'le bir araya gelen Sağlam 2,5 yıllık sözleşme imzaladı. İmza töreninde yönetim kurulu üyeleri de bulundu ve böylelikle 'bazı yönetim kurulu üyeleri Sağlam'ı istemiyor' söylentilerine cevap verildi.
Jean Tigana'nın görevden ayrılmasının ardından yaptığı açıklamada, yarışmayı seven, vizyonu ve hedefleri olan, Beşiktaş ile Türk futbolunu tanıyan bir hoca istediğini beyan ettiğini belirten Demirören, "Yaptığımız görüşmeler sonunda bu vasıflara uyan, Beşiktaşlı duruşuyla emek verdiği sürede tüm camianın gönlünü kazanmış, hedefleriyle genç kadromuzu daha iyi yerlere taşıyacağına inandığımız Ertuğrul Sağlam'da yönetim kurulu olarak karar kıldık" dedi.
Geride kalan sezonda Türk antrenörlerinin başarılı olduğunu ve Ertuğrul Sağlam'ın da bunun simgesi olduğunu anlatan Demirören, "En genç başkan, en genç yönetim ve en genç hocayla, bu sinerjiyle hedeflerimize adım adım ilerleyeceğimize inanıyoruz" diye konuştu.
'Beşiktaş siyasete girmez'
Ertuğrul Sağlam ile anlaştıklarını çarşamba günü açıklamayı planladığını, ancak bunu ertelemek zorunda kaldığını belirten Demirören, Sağlam'ın eşinin türbanlı olduğu için tereddüt yaşandığına ilişkin iddiaları şöyle cevapladı: "Fakat o gün belli yerlerden Ertuğrul Sağlam ile ilgili konuşmalar geldi kulağıma. Ben de bu durumun basına yansımasını beklemek için erteledim. Maalesef iki gün çok iğrenç yazılar gündeme geldi. Hem özel hayatla ilgili, hem de yönetim kurulu başkanının ağzından çıkmamış birtakım sözler saygısızca gündeme getirildi. Sporun içine kimse siyaset sokmaya çalışmasın. Beşiktaş, futbol kulübüdür ve halkın takımıdır. Türk halkını temsil eden bir takımdır. Hocamız cevabını işiyle sahada verecektir. Bu iğrenç dedikoduları çıkaranları kınıyorum. Beşiktaş'ı dışardan siyasetin içine sokmak isteyenler haddini bilecek ve durması gereken yerde duracak. Beşiktaş Türkiye'nin ilk kulübüdür. Ulu önder Atatürk de Beşiktaşlıdır ve tek cumhuriyet de Türkiye Cumhuriyeti'dir."
Demirören, bir soru üzerine, Kulüpler Birliği'nin federasyondan talep ettiği sınırsız yabancı oyuncu oynatma isteğine karşı olduğunu söyledi. Beşiktaş Başkanı Kayserisporlu Gökhan Ünal ve Mehmet Topuz'un transferi için önce iki kulübün anlaşması gerektiğini dile getirdi.
Beşiktaş, Sağlam'a yıllık 1 milyon 800 bin YTL ödeyecek. Borsaya gönderilen yazıda "Şirketimiz, Ertuğrul Sağlam ile 2,5 yıllık sözleşme imzalamıştır. Sözleşme bedeli olarak Sağlam'a yıllık 1 milyon 800 bin YTL ödenecektir" denildi. (Spor Servisi)'Eşimle değil işimle ilgilenilsin'
Basın toplantısında söz alan Ertuğrul Sağlam, "2000 yılında sporcu olarak ayrıldığım kulübüme, yuvama, yedi sene sonra teknik direktör olarak gelmek beni çok mutlu etti ve gururlandırdı" dedi. Sağlam, Beşiktaş'ta başarılı bir takım oluşturacaklarını belirterek, "Bundan sonraki dönemde öyle bir takım oluşturacağız ki, saha içindeki performansıyla, başarılarıyla ve mücadelesiyle izleyicilere zevk verecek, taraftarı heyecanlandıracak. Saha içi ve dışındaki davranışlarıyla tüm spor kamuoyunun beğenisini kazanacak bir ekip oluşturmak zorundayız. Bu ekip çalışmasıdır. Genel anlamda Beşiktaş'ı seven herkesten destek almak zorundayız. Gerçekten Beşiktaş'ın başarısını isteyenler bize destek olsunlar ve üst düzeyde sorumluluk alsınlar" şeklinde konuştu.
Ertuğrul Sağlam, eşinin baş örtüsü takıyor olması nedeniyle birtakım sıkıntıların yaratılmaya çalışıldığını vurgulayarak, "Özel hayatımla alakalı yanlış açıklamalar oldu. Bu tür söylemlere girilmesine karşıyım. Gereksiz ve yersiz. Yaşadığımız 21. yüzyılda insanların dili, dini, inancı ve ırkıyla alakalı böyle şeylerin spor platformuna taşınması gereksiz. Eşimle değil işimle ilgilenilsin" ifadelerini kullandı.
Sağlam takımda gidecek ve kalacak oyuncuların durumuyla ilgili olarak yönetim kuruluyla henüz bir değerlendirme yapmadıklarını belirtirken Kayserispor'daki ekibiyle birlikte Beşiktaş'ta devam edeceğini, yalnızca kaleci antrenörü konusunda başkanla görüşeceğini söyledi. (Spor Servisi)