Son maçta Yeşil-Beyaz mucizeler

Eurolig'de birinci turun son haftası, ikinci turu vizesi alacak son beş takımı belirlemek açısından önem taşıyordu. Kalkmak üzere olan trende son beş koltuk için en güçlü adaylar, maçlarını kendi sahalarında oynayacak olan Virtus Bologna, Maccabi Tel Aviv, Montepaschi Siena ve Real Madrid'di.

İSTANBUL - Eurolig'de birinci turun son haftası, ikinci turu vizesi alacak son beş takımı belirlemek açısından önem taşıyordu. Kalkmak üzere olan trende son beş koltuk için en güçlü adaylar, maçlarını kendi sahalarında oynayacak olan Virtus Bologna, Maccabi Tel Aviv, Montepaschi Siena ve Real Madrid'di. Litvanya temsilcisi Zalgiris'in yanı sıra, iki Fransız Pau Orthez ve Adecco Asvel ise şanslarını son saniyeye kadar zorlamak istiyorlardı. Nitekim şansını zorlayan Fransız ekiplerinin ikisi de deplasmanda kazanmayı başardılar. Pau Orthez, grupta üçüncü sırayı daha önceden cebine koyan Efes Pilsen'i İstanbul'da mağlup ederken, Adecco Asvel, Madrid'den altın değerinde bir galibiyet söktü. Orthez'in İstanbul seferi, yetersiz averaj dolayısıyla işe yaramadı ama Asvel, güçlü ve iddialı Real Madrid'i Eurolig'in dışına atarak, onun yerine kendisi oturmayı başardı. İlk turun son maçında kendi evinde oynamanın avantajını kullanamayan Real'in tek şansı, Ergin Ataman'ın takımı Montepaschi Siena'nın çok farklı kazanmamasıydı ama Mirsad'ın önderliğindeki Siena, muhteşem bir oyunla grubun sonuncusu Buducnost'a 62 sayı fark yapınca, averaj üstünlüğü de Ataman'ın öğrencilerine geçti ve Real, Eurolig'e veda etti.
Türk basketbolunun ekonomik krizden maksimum düzeyde etkilendiği ve yıldız oyuncuların yurt dışına kaçtığı bir dönemde, iki takımla katlıdğımız bu organizasyonda hem Ülker'in hem de Efes Pilsen'in ikinci tura yükselmesi sevindirici... Özellikle Ülker, oynadığı 14 maçtan 10 galibiyet çıkartarak ve kritik deplasmanlardan zaferle dönerek, geçtiğimiz yıllardaki 'kırılgan takım' görüntüsünden uzaklaştığını kanıtladı. Turuncu-Yeşilliler'in bu başarısında Booker-Blair ikilisinin rolü büyük. Efes Pilsen ise zorlu bir grubu üçüncü sırada bitirirken, çoğu maçta yine savunmasını konuşturdu ve yedeklerini iyi kullanarak başarılı oldu.
Kurada takımlarımız ikinci kategoride
Eurolig'de ikinci tur kuraları bugün çekiliyor. 16 takımın katılacağı kura çekiminde, temsilcilerimiz Ülker ve Efes ikinci kategoride yer alıyor. Birinci turda gruplarını ilk sırada bitiren Benetton, Panathinaikos, CSKA Moskova ile en iyi ikinci olan Barcelona, kuraya seribaşı olarak giriyor. ULEB'in merkezinin yer aldığı Barcelona'da çekilecek kurada kategoriler şöyle: 1. kategori: CSKA Moskova (Rus), Benetton Treviso (İta), Panathinaikos (Yun), Barcelona (İsp), 2. kategori: Ülker, Tau Ceramica (İsp), Olimpija (Slo), Efes Pilsen, 3. kategori: Olympiakos (Yun), Skipper Bologna (İta) Unicaja (İsp), Virtus Bologna (İta), 4. kategori: Maccabi (İsr), Cibona Zagreb (Hır), Adecco Asvel (Fra), Montepaschi Siena (İta).
Dörder takımlı dört gruptan oluşacak ikinci turda, statüye göre, bir grupta aynı ülkenin ikiden fazla temsilcisi yer alamayacak. (Spor Servisi)