Son yılların en büyük şike skandalı!

Son yılların en büyük şike skandalı!
Son yılların en büyük şike skandalı!
2014 Dünya Kupası kura çekimine 7 gün kala, İngiltere'de yakalanan şike ayarlayıcısının iddiaları dünyayı karıştırdı.

Faruk ZABCI (LONDRA (DHA) - İngiliz basınında dün yer alan şike haberi, futbol otoritelerini ayağa kaldırmış ve İngiltere’de temiz futbol oynandığını iddia edenlerleri şoke etmişti. Bugün ise Manchester’da bir otelde konuşmaları The Daily Telegraph Gazetesi tarafından gizlice kaydedilen Singapurlu'nun, " Dünya Kupası’nda da şike yaptırdım. Şike yaptığım yerler Avusturalya, İskoçya, İrlanda, Dünya Kupası ve Dünya Kupası eleme maçları” şeklindeki açıklamaları gündeme bomba gibi düştü.

İngiltere Futbol Federasyonu, şike iddialarından uzak durmaya çalıştı ama gözaltına alınanlardan 2'sinin tutuklanması, 5'inin hala gözaltında tutulması üzerine zor durumda kaldı. Gözaltına alınanlardan 3’ünün, İngiltere’de esas liglerde olmayan Conference ve Conference South liglerindeki kulüplerde oynayan futbolcular olduğu anlaşıldı..

The Sun Gazetesi'nin “Futbol Federasyonu şike konusunda cahil” başlıklı haberinde, İngiltere Futbol Federasyonu’nun futbolda şike iddialarına kullaklarını tıkadığını yazdı.

Şike iddialarnın Dünya Kupası’na kadar uzandığını bildiren Daily Mirror, “Dünya Kupası’nda şike yaptım” başlıklı haberinde, İngiltere’de yakalanan şike ayarlayıcısının açıklamalarına yer verdi. Bahis firmalarını tarafından Dünya Kupası eleme maçlarında da şike yapıldığını söyleyen şike ayarlayıcısı, şikeye çok ağır cezalar veren ülkesi Singapur dışında dünyanın her yerinde şike ayarladığını , en az 15 kez Dünya Kupası eleme maçlarında şike yaptığını iddia etti.

Maçlarda şike organize eden Singapurlu, FIFA’da lisanlı bir futbol ajanıyla işbirliği içinde olduğunu, Afrika’da bir takımı tamamen kontrolu altında tuttuğunu söyledi. Yolsuzluk yapmak suçundan Singapurlu Chann Sankaran (33) ve Krishna Ganeshan’ın (43), bugün Cannmock’da yargıç karşısına çıkacakları öğrenildi.

Öte yanda şu ana kadar çıkan şike iddialarının büyük bir buzdağının küçük parçası olduğu kaydedildi. Şike organize edenlerin futbolcuya ilk 10 dakikada sarı kart görmesi karşılığı 5 bin sterlin teklif ettikleri öbne sürüldü. Dün 20 Avusturyalı eski ve yeni futbolcunun şike yaptıkları iddiasıyla soruşturmaya alındıkları kaydedilirken, son 7 yılda 17 büyük maçta şike yapılmış olabileceği üzerinde duruluyor.