Sonunda bunu da başardı

Şampiyonluk umutlarıyla başladığı bir sezonun son maçına,
UEFA Kupası'na katılabilme hakkı alabilmek için 'üç puan' parolasıyla çıkan Fenerbahçe, dün Süper Lig macerasına iki hafta önce son veren Göztepe karşısındaydı.

İZMİR - Şampiyonluk umutlarıyla başladığı bir sezonun son maçına,
UEFA Kupası'na katılabilme hakkı alabilmek için 'üç puan' parolasıyla çıkan Fenerbahçe, dün Süper Lig macerasına iki hafta önce son veren Göztepe karşısındaydı. Yeni sezona ait belirsizlikler hala sürerken Sarı-Lacivertli futbolculara düşen, en azından ahvali kurtarmaktı. Ne var ki ilk yarı boyunca sahada, sanki UEFA'ya katılması gereken Göztepe'ymiş gibi bir görüntü vardı. Henüz birinci dakikada İzmir ekibinin attığı gol ofsayt gerekçesiyle geçersiz sayılıyordu. Konuk ekip ise ilk ciddi atağını 8'de Beşçasnıh'ın kalecinin üzerinden yaptığı vuruşta gerçekleştirdi. Geldiği günden beri sadece bir resmi golü bulunan Rus futbolcunun gerçekleştirdiği akında Göztepe kaptanı Tayfun topu kale çizgisi önünden, zor da olsa savuşturmayı başardı. 13'te Rebrov sağdan indi, yaptığı vuruş defansa çarpıp kornere çıktı. 15'te ceza sahası içinde Semih'in düşürülmesi sonucu hakem Musa Eryılmaz beyaz noktayı gösterdi. Çarşamba gecesi Şampiyonlar Ligi finalinde yaşanan penaltı krizinin izleri futbolsever zihnimizde henüz silinmemişken Rebrov, akıllıca bir vuruşla Fenerbahçe'yi 1-0 öne geçirdi.
Göztepe daha iyiydi
17'de Besçasnıh sağdan kaydı ama ağır kalarak açısını kaybetti ve pozisyonu harcadı. 26'da Göksel Yaman'ın soldan yapılan ortaya vurduğu kafa, direği yalayarak dışarı çıktı. 35'te Cem Baki, rakibini önce sağa, sonra sola, sonra tekrar sağa yatırdı ve sert bir şut çıkardı. Vuruşunu genç kaleci Recep bloke etmeyi başardı. 40'de solda topla buluşan Alp, sert ama son derece isabetsiz vurdu; top kaleye paralel bir biçimde geçti gitti. Böylelikle Fenerbahçe az pozisyon ama tek golle, ilk yarıyı istediği gibi bitirdi.
İkinci yarı Göztepe'nin baskısıyla başladı. 51'de soldan yapılan ortayı göğsünde eriten Cem Baki, dönüp sert vurdu, kaleci çıkardı. 54'te Göksel'in sağdan yaptığı ortaya Rebrov kontrolsüz bir kafa vurdu; Cem Baki önüne gelen topa çok sert vurdu ve skoru 1-1'e getirdi. 70'de Ceyhun'un kullandğı frikik üstten autu boyladı. 72'de Johnson'ın getirdiği topta Ceyhun son derece müsait pozisyonda meşin yuvarlağı kalecinin üstüne vurdu. 80'de soldan atılan topa Semih çok kötü vurdu; aut. 81'de Göksel kaleciyle karşı karşıyayken Kemal'in arkadan müdahelesiyle avantajını kaybetti; Göztepe kanadı bu pozisyona penaltı gerekçesiyle uzun süre itiraz etti. Kalan dakikalarda skor değişmeyince Fenerbahçe UEFA rüyasına da veda etmiş oldu. (Spor Servisi)