Sonunda oldu: Carlos Fenerbahçe'de

Fiyatı 4.2 milyon avro

Adı iki yıldır Fenerbahçe'yle anılan Roberto Carlos, gelişinde teknik direktör Zico'nun etkili olduğunu söyledi. İspanyol basınına göre Carlos, 4.2 milyon avro karşılığında, bir yılı opsiyonlu, üç yıllık sözleşme imzaladı.

İSTANBUL - "Geliyor", "Gelmiyor", "Yok yok geliyor" derken yaklaşık iki yıldır Türk futbol kamuoyunun gündemini meşgul eden Brezilyalı yıldız Roberto Carlos sonunda Fenerbahçe'de... Real Madrid'in sol kanat oyuncusunun Sarı-Lacivertli takımla anlaştığı önceki akşam kulübün bu transferi doğrulamasıyla birlikte netlik kazandı.
Yıldız oyuncunun menajeri Dino Pasaliç'le her konuda anlaşma sağlayan Fenerbahçeli yöneticiler bu transferi önceki gece geç saatlerde Fenerbahçe TV'de duyurdu. Canlı yayına katılan Fenerbahçe Asbaşkanı ve Pasaliç'in ardından Roberto Carlos da telefon bağlantısı aracılığıyla Fenerbahçeli taraftarlara seslendi. Carlos, Sarı-Lacivertli kulübe transfer olduğu için mutlu olduğunu söyledi. Brezilyalı oyuncu daha sonra Türkçe olarak "En büyük Fenerbahçe, şampiyon Fenerbahçe" dedi. Fenerbahçe'ye transfer olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Carlos, "Fenerbahçe'de birçok gole imza atacağım" diye konuştu.
'Zico etkili oldu'
Carlos, İspanyol basınına Fenerbahçe'yi tercih etmesinde teknik direktör Zico'nun varlığının etkili olduğunu söyledi. Fenerbahçeli yöneticilerle birçok kez konuştuğunu ifade eden Carlos, "Evet, Türkiye'de Fenerbahçe'de oynayacağım. Beni transfer etmek için en fazla ilgilenen kulüp o oldu ve geleceğe ilişkin kalkınma projeleriyle beni ikna ettiler" dedi. İngiliz, İtalyan ve diğer ülke kulüplerinden çok fazla transfer teklifi aldığını ifade eden tecrübeli futbolcu, "Fakat Fenerbahçe büyümeye devam etmek istiyor ve onlara yardımcı olmak için heyecanlanıyorum. İyi bir dönemde olduğumu düşünüyorum" dedi.
Real Madrid'den ayrılarak gençlere şans tanınmasını sağlamak istediğini savunan Roberto Carlos, futbolcu olarak kariyerini sonlandırdıktan sonra teknik direktörülüğü düşündüğünü, belki de İspanya'da bir takımı çalıştırabileceğini söyledi. 34 yaşındaki futbolcu, "Transferim sonuçlandığı için mutluyum ama 17 Haziran tarihine kadar Real Madrid'i düşüneceğim" dedi. İspanyol basını, bir yılı opsiyonlu olarak Fenerbahçe ile üç yılllık sözleşme imzalayacak Roberto Carlos'un, sezon başına net 4.2 milyon avro alacağını yazdı.
Roberto Carlos transferi kulübün resmi internet sitesinden de duyuruldu. Kulüp asbaşkanı Murat Özaydınlı ise bu transfere ilişkin şu açıklamayı yaptı: "Fenerbahçe geleneklerine uygun bir oyuncuyu renklerimize bağladık. Herkesin başkanımız Aziz Yıldırım'a teşekkür etmesi lazım. Geçmişte sıradan bazı oyuncuları bile konuşurken hayli zorlanıyorduk. Ne mutlu ki bugün efsane olmuş oyuncuları bile transfer ederken artık hiç zorlanmıyoruz. Çünkü yaklaşık iki yıldır bütün ülkelerde Fenerbahçe konuşuluyor. Bu hepimiz için önemli bir hedef. Bu düşünce daha da büyüyecek. Roberto için transfer görüşmemiz 15-20 dakikayı geçmedi. Prensiplerimizi anlattık ve transfer bitti. Zaten Dino geç saatlerde Türkiye'ye geldi. Başkanımız ve ben stadyumda yapılan gösterilerin provasını izledik. Daha sonra birlikte yemek yedik ve transfer gerçekleşti. Bu Fenerbahçe camiasının gücüyle oluyor. Bu sinerjiyle oluyor bütün bu transferler."
Transfer dünya basınında
Roberto Carlos transferi bütün dünya basınında geniş yankı buldu. AFP, AP ve Reuters ajansları gün boyunca bu transfere ilişkin bilgileri kullanıcılarına geçerken Brezilyalı futbolcunun futbolculuk kariyeri de ayrıntılarıyla ele alındı. Ajanslar Carlos'un FB TV'de yaptığı Türkçe açıklamalara da yer verdi. Ayrıca UEFA'nın internet sitesi de haberi ilk sayfadan okurlarına duyurdu. Fenerbahçe'nin lig şampiyonu olarak Avrupa'da daha iddialı olmak istediğini kaydeden internet sitesi, Roberto Carlos'lu Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'nde Real Madrid ile karşılaşabileceğine dikkat çekti. BBC ve Eurosport da Carlos'un transferini manşetten duyurdu. (Spor Servisi)