Sorunlar belli çözümler eksik

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, statların taraftar terörünün mekanı haline geldiğini söyledi. Güvenlik konusunda kulüplere, taraftar ve sporculara sorumluluk vereceklerini belirten Aksu, nihai hedeflerinin polisi stat dışına çekmek olduğunu açıkladı.

ANKARA - İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, statların taraftar terörünün mekanı haline geldiğini söyledi. Güvenlik konusunda kulüplere, taraftar ve sporculara sorumluluk vereceklerini belirten Aksu, nihai hedeflerinin polisi stat dışına çekmek olduğunu açıkladı.
Ankara Emniyet Müdürlüğü'nce düzenlenen 'Futbolda Şiddet ve Önlenmesi' konulu sempozyumda konuşan Aksu, "Sahalar, bugün şiddetin kol gezdiği, kendi takımından olanları bile affetmeyen taraftar terörünün hakim olduğu yerler konumuna gelmiştir" dedi.
Sempozyuma katılan diğer konuşmacıların görüşleri şöyle: MHK Başkanı Bülent Yavuz: "Hakemlerin üstündeki baskıdan ne federasyon ne de MHK sorumlu. Büyük takımları kolluyormuşuz! Öyle bir durum söz konusu olsaydı son yıllarda Türkiye Kupası'nı Anadolu kulüpleri kazanabilir miydi? Böyle hayali senaryolar şiddete davetiye çıkarıyor." Gaziantepspor Başkanı Celal Doğan: "Sporda şiddet konusunda yasal düzenlemeler eksik ve yetersiz. Meclisin konuyla ilgili yasal düzenleme yapması gerekmektedir. Emniyet, yasaları eksiksiz olarak uygulamalıdır. Yöneticiler tahrikten kaçınmalıdır." Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav: "Tribün teröristlerinin kulüplerden destek aldığı bir gerçektir. Bunu şiddetle kınıyorum."
Ankaragücü Başkanı Cemal Aydın: "Kulüpler, sporcular, hocalar, polis ve medya, hiçbiri tek başına suçlu değil. Hepimiz suçluyuz." Beşiktaş Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Atalay: "Samimiyetsiz bir toplumuz. Sıkıntı da buradan kaynaklanıyor." GSGM vekili Mehmet Atalay: "Protokol tribünlerinde yaşanan olayları hazmedemiyorum. En büyük tahrik buralarda gerçekleşiyor." Fanatik gazetesi yazarı Cem Can: "Şiddetin çözümü konusunda kimin lider olacağının tartışıldığı bir ortamda, seyirciyi hedef göstermenin en kolay yöntem olduğunu düşünüyorum." (Spor Servisi)