'Sow'rakadabra

'Sow'rakadabra
'Sow'rakadabra
Kanarya, 26'da Caner'in atılmasıyla 10 kişi tamamladığı maçta Es Es'e karşı yeni bir 'direniş'e imza attı. Goller Necati ve Sow'dan geldi.
Haber: EFKAN BUCAK / Arşivi

ESKİŞEHİR- Bu topraklardaki sahalarda ilginç şeyler görmek için amatöre inmeye gerek yok, Süper Lig bile yeterince malzeme veriyor. Düşünün, ülkenin en üst düzey ligindeki iki takımı sahaya çıkarken ‘Polis kontör istemez’ pankartıyla halkı uyarmaya ihtiyaç duyuyor. Sonra da FIFA ve UEFA ‘fair play’miş, ‘respect’miş, maç öncesi söz vermeymiş, bunlarla uğraşıyor. Oysaki buraların derdi başka! Dün gecenin tek ilginç yanı pankart değildi elbette. Tartışmalı bir kart, özellikle ikinci yarıda tempolu futbol , kaçan goller vardı. Fenerbahçe yine deplasmanda kazanamadı ancak kaybetmedi de. 

En büyük iki otobüs firmasının isimlerinden (İsmail Ayaz, Buzlu) iklimi hakkında az çok bilgi sahibi olabileceğiniz(!) Eskişehir’in soğuk bir kasım akşamında oynanan maçın ilk yarım saatlik periyodu sakin geçti. 26. dakikaya kadar Fenerbahçe’nin en çalışkan ismi olan Caner’in tribündeki kimsenin beklemediği bir anda kırmızı kart görmesiyle oyun epey ısındı. Geçen sezon Eskişehir’deki maçta 67’de oyuna girip 73’te atılan sarı-lacivertli oyuncu bu kez daha fazla oyunda kalırken kart sonrası soyunma odasına gitmeyip tünelin girişinde maçı izledi. İkinci yarı kendisini göremedik galiba maçı tünel girişi yerine televizyondan izlemenin daha konforlu olduğunu keşfetti. 

Caner’in atılması sonrası Eskişehir oyunu beklendiği gibi domine etmese de 41’de Necati’nin uzak mesafeden şutu, 43’teyse Tello’nun uçan kafasıyla gole yaklaştı. Kırmızı-Siyahlılar’ın beklediği golse devre biterken geldi. Kamara’nın ceza sahası içinde düşürülmesine Aydınus ‘penaltı’ dedi, Necati, Volkan’ı terse yatırdı: 1-0. 

Fenerbahçe’ye bir çare, derman gerekiyordu. Eh, Eskişehir’de de çare, derman ‘çiğ börek’tir. Ben demiyorum, şirbörek veya çibörek de denilen bu leziz yemeği kentte yapan yerlerde Kırım Türkçesiyle yazılan şu satırlar diyor: ‘Şıbörekmen kim osse hastalık neken bilmez/Balaban bir doktur aytkan tansiyonlu bir kartka/Başın avursa ya da kelse ağır bir sancı/Dakkasına keser şırbörektir ilacı’. AEL ve Orduspor maçlarında birer golü olan Sow dün de sahneye çıktı ve Kuyt’ın 57’deki ortasını ‘lezzetli’ bir vuruşla tamamlayarak ‘Seneye de Puskas Ödülü’ne adayım’ dedi. 

Es Es’liler Almeida kesildi
Bu gol Eskişehir cephesinde kızgın yağa atılan börek etkisi yaptı kuşkusuz zira ikinci yarıya iyi başlamışlardı. 46’da Tello, 52’de de Kamara Volkan’la karşı karşıya durumda çok kötü vurmasalar Sow’un golü Fenerbahçe için fazla bir şey ifade etmeyecekti. Sow’un golü dışında Fener’in gole yaklaştığı bir diğer pozisyon Kuyt’un uzak mesafeden şutuydu. 

Tempolu maçın sonunda Es Es baskısını artırdı. 87’deki karambolde Necati, Sow’unkine benzer bir vuruşla kaleyi yokladı ancak direğe takıldı. Karşılaşma da 1-1 sona erdi. Bitiş düdüğünün ardından Volkan Demirel ve Eskişehirspor tribünleri arasında kısa süreli gerginlik yaşansa da fazla büyümedi. 

Böylece Kanarya lider Aslan’ın yenildiği haftada fırsatı değerlendiremedi. Karşılaşma boyunca daha fazla net gol pozisyonu yakalayan Eskişehirspor da memnun değildi. Kısacası bu skor iki takımı da sevindirmedi.