Söz büyüğün kupa yine küçüğün

Sezonun ilk 'Grand Slam' mücadelesi olan Avustralya Açık Tenis Turnuvası'nda bayanlar şampiyonluğunu, ablası Venus Williams'ı 7-6, 3-6 ve 6-4'lük setlerle yenen Serena Williams kazandı.

MELBOURNE - Sezonun ilk 'Grand Slam' mücadelesi olan Avustralya Açık Tenis Turnuvası'nda bayanlar şampiyonluğunu, ablası Venus Williams'ı 7-6, 3-6 ve 6-4'lük setlerle yenen Serena Williams kazandı. Amerikalı iki kardeşin mücadelesine sahne olan üst üste dördüncü 'Grand Slam' finalinde, 21 yaşındaki Serena, 22 yaşındaki ablası Venus'e 2 saat 22 dakikada üstünlük sağladı. Geçen yıl ayak bileğindeki sakatlık nedeniyle katılamadığı Avustralya Açık'tan sonra sırasıyla Fransa Açık, Wimbledon, Amerika Açık'ı kazanan Serena Willams, bu turnuvayı da alınca üst üste 4 'Grand Slam' kazanan beşinci bayan tenisçi olarak tarihe geçti.
Serena Williams, 654 bin dolarlık para ödülünün sahibi olurken, Venus Williams 327 bin dolar para ödülü aldı. 1.73 boyundaki Serena Williams, kariyerinde böylece 217. galibiyetine imza atarken (44 yenilgisi var), kariyerinde 311 galibiyeti olan 1.85 boyundaki Venus Willams da 68. yenilgisine uğradı.
Kortun üstü kapatıldı
Melbourne'de 42 dereceye varan sıcaklık nedeniyle maç esnasında Rod Laver Arena'daki kortun üzeri kapatılırken, 1988'den bu yana Avustralya Açık'ta ilk kez bayanlar finali, kapalı bir ortamda oynandı. 1988'de Steffi Graf ile Chris Evert arasındaki final maçında kortun üstü, yağmur nedeniyle kapatılmıştı. Serena, finalden sonra kortun üzerinin kapatılmasının oyuna olumlu katkı yaptığını belirterek "Sıcak hava yüzünden uzayan maçlarda kort cehenneme dönebiliyor. Aslında Venus de bu maçta çok iyi oynadı. Mükemmel servisler attı. Ama galiba ben kazanmayı daha çok istedim" dedi. Avustralya Açık bugün Amerikalı Agassi ile Alman Schuettler'in oynayacağı erkekler finaliyle sona erecek. (Spor Servisi)