'Sözlerim yanlış anlaşıldı'

Fenerbahçe Teknik Direktörü Christoph Daum, Çaykur Rizespor maçı sonrası yaptığı açıklamaların basında farklı yorumlanacağını tahmin etmediğini, hatayı kendinde bulduğunu ve özür dilediğini söyledi.
Haber: YUSUF DURSUN / Arşivi

İSTANBUL - Fenerbahçe Teknik Direktörü Christoph Daum, Çaykur Rizespor maçı sonrası yaptığı açıklamaların basında farklı yorumlanacağını tahmin etmediğini, hatayı kendinde bulduğunu ve özür dilediğini söyledi.
"Söylediklerimi geri alıyorum diye değil, konuya daha açıklık getirmek için böyle bir toplantı düzenliyorum" diyen Alman teknik adam, son iki günde hiçbir yöneticiyle görüşmediğini, sadece yazılı ve görsel basında çıkan yorumlar nedeniyle bazı noktalara açıklık getirmek istediğini vurguladı.

  • Söylemek istediğim, kesinlikle sahadaki performansın önemli olduğuydu. Yapmış olduğum hatalı bir açıklama var. Yönetim kurulu veya basın lafını kullanmamam gerekliydi. Mesajım şuydu: İyi menajere sahip olabilirsin. Reklamlara çıkabilirsin. Ama önemli olan, senin sahada gösterdiğin performanstır. Ancak açıklamalarımın bu kadar farklı yorumlanacağını tahmin etmemiştim. Hatayı kendimde buluyor ve özür diliyorum.
  • Bu toplantıyı kimsenin ricasıyla yapmıyorum. Takım, teknik heyet ve futbolcular, birlik içindeyiz. Sahada sergileyeceğimiz performansla, kamuoyu ve camiayı etkilemek istediğimizi vurgulamak amacındayım. Ben o açıklamalarımla futbolcularımı uyandırmak amacındaydım.
  • Maç sonrası çok sinirliydim. Hayal kırıklığı yaşıyordum. Belli bazı çizgiler vardır. Bunları aşmamak gerekir. Yaşadığım o hayal kırıklığı ve sinirle ben bu çizgiyi aşmış oldum. Daha kont-rollü ve sakin hareket etmem gerekirdi. Ancak bu, hayal kırıklığından oldu.''
  • Medyanın bir bölümünde yer aldığı gibi Hooijdonk, Fatih ve Tuncay ile bir görüşme yapmadım. Tek tek oyuncularımı değil, takımın performansı ile görüşlerimi dile getirdim. Bu toplantıda sadece Fabio Luciano ile ilgili görüşlerim oldu. Bu da pozitif yöndeydi. Antrenmanda olsun, maçta olsun, gösterdiği performansın örnek teşkil etmesi için bir yorum yaptım.
  • Galatasaray derbisinden sonra medyada olumlu değerlendirmeler yapıldı. Oyuncularımın bundan etkilenip, daha iyi oynayacaklarını düşündüm. Ama bazı futbolcularım takım oyununu iyi yaptığımızı düşünüp, kendilerini bireysel olarak öne çıkarmayı düşündüler ve bu karşılaşmadan sonra bir düşüşe geçtik.
  • Orta sahamız genç oyunculardan kurulu. Zaman zaman iniş çıkışlar olacaktır. Bunun üzerinde çalışıyoruz. Oyun kurucu eksikliğini koşarak ve mücadelemizle çözmeye çalışıyoruz. Çok daha fazla koşup, mücadele ederek bu açığı kapatmalıyız.
    Daum'un gözden çıkardığı İsmail Güldüren, Erhan Albayrak, Ali Güneş ve Alper'e birçok Süper Lig takımı teklifte bulundu. İsmail Güldüren'e Trabzonspor kancayı atarken, bu oyuncunun Samet Aybaba nedeniyle öneriye sıcak baktığı belirtildi. Erhan Albayrak'a; Bursaspor, Elazığ ve Denizli, Alper'e; Ankaragücü ve Akçaabat Sebatspor, Ali Güneş'e de; Gaziantepspor, Diyarbakırspor, Gençlerbirliği gibi ekiplerden teklif geldi. Bu arada tekrar edilecek Çaykur Rizespor maçına taraftarların bilet alarak gireceği açıklandı.