Sparta bu kez kolay düştü

Güzel oyununu dört golle süsleyen Türk Milli Takımı Yunan seyrcisinden de alkış aldı.

Fotoğraf: Yaşar SaygıMillilerin zafer gecesi

A Milli Futbol Takımı, Euro 2008 elemelerinde karşılaştığı zorlu rakibi Yunanistan karşısında farklı galip geldi. Pire'deki maçın başında yenik duruma düşen Türkiye, Tuncay, Gökhan, Tümer ve Gökdeniz'in golleriyle liderliğini korumayı başardı.
Haber: BENER ONAR / Arşivi

Giriş kısmının daha ilginç olması gerekirdi diye düşünebilirsiniz. Lakin yanımda 'Hellas' diye bağıran holiganların (basın tribünü hem de) arasında elden bu gelir af ola. Dünya Kupası elemelerindeki iki kapışmada gol sesi çıkmamıştı hatırlarsınız. Uzatmaları saymazsak 185 dakika sonra gol diye ayağa kalkan 'Hellas'lılar oldu. '300 Spartalı' adlı filmde Kral Leonidas'ın sağ koluna benzeyen Kyrgiakos, serbest vuruşta
önüne gelen fırsatı tepmedi ve Volkan'ı mağlup etti: 1-0. Bu golün ardından çoğumuzun "Yoksa fark mı geliyor?" diye düşündüğüne eminim.
'Türkiko', sekiz dakika sonra yanıt vermek istedi ama Tuncay'da son vuruş eksikliği bir kez daha kendini gösterdi. Tümer, dakikalardır Seitaridis önünde kıpraşan Tuncay'a mükemmel bir pas verdi ama Fenerbahçeli krampon değişik stilde bir plaseyle topu dışarı attı. 18'de Charisteas'la çarpışan İbrahim Üzülmez ise sakatlar kervanına katıldı. Böylesine kalabalık bir kervanı eski çağlarda bile görmedik vallahi! Böyle giderse 'herkes bir gün milli olacak' galiba!
Tuncay, bu kez doğru 'sus'tu
Sabri ve Hamit'le Fyssas'a zor anlar yaşatan konuklar, 26'da Yunan tipi bir golle eşitliği sağladı. İlk yarıda kumandayı elden bırakmayan Tümer'in serbest vuruşunda Tuncay, karambolde Nikopolidis amcayı mağlup etti: 1-1. Golden sonra Tuncay'ın kariyerinde bir ilk yaşandı. Şanlı, hemşirelerin yaptığı 'sus' işaretini bu kez doğru zamanda kullandı. Manchester deplasmanındaki komik hamlesinin izleri bir nebze olsun silinmiştir herhalde!
Yunanistan, 2004'teki Herkül görüntüsünden uzak bir görüntü çizdi ilk yarıda. Bunda Bassinas-Karagounis ikilisinin kaslı günlerinden uzaklaşmasının etkisi büyüktü. Türkiye de, hücuma ani çıktığında Gökhan Ünal'ın topu çok ezmesi nedeniyle pozisyon yaratamadı. 37'de Volkan, Charisteas'ın ayağından topu alınca Ay-Yıldızlılar soyunma odasına istediği sonuçla gitti.
Türkiye ikinci yarıya golle başlayan taraf olma şansını yine Tuncay'la yakaladı. Tümer'in ortasında genç oyuncu kafatasıyla vurunca tabelada bir değişiklik olmadı; ta ki 55. dakikaya kadar. Gökhan Ünal, şansının ve Nikopolidis'in yardımıyla Milli Takım kariyerindeki ikinci golünü attı: 1-2. Şaşırtıcı biçimde diyemeyeceğim, o pozisyonda sakatlanarak da 'kervan'a katılanlar arasında yer aldı Kayserili oyuncu.
'Çökertme'den geçtiler
Üç dakikada bir rakip nasıl çökertilir? Anlatayım... 67'de Volkan'ın bakışları arasında top direkten dönerken iki dakika sonra Giannakopoulos penaltı noktasından topu 'Plaka' caddesine yolladı. 70'de ise Tümer Metin yarı saha boyunca sürdüğü topa öyle bir falso verdi ki anlatmakla olmaz görmek lazım! 81'de Yunanistan bir metreden golü atamayınca anlaşıldı ki Türkiye dördü bulacak. Hakikaten de öyle. Tümer'den sihirli tılsımı alan Gökdeniz, slalomunu artistik bitirdi: 1-4.
Şunun altını renkli kalemlerle iyice çizmek lazım. Bu bayram hadisesinden midir bilinmez, ev sahibi taraftarlar takımlarını büyük bir baskının altına soktu. Atılan yabancı maddeler, kendi aralarında çıkan kavgalar Türkiye'yi cesaretlendirdi. Milliler çok olgun biçimde sinirlerine hâkim olup yüzde 100 hak ettikleri bir galibiyet aldı. Yamas Türkiye!

YUNANİSTAN: 1
Nikopolidis 3
Seitaridis 4
Dellas 5
Kyrgiakos 5
Fyssas 4
(Torosidis 56) 5
Katsourianis 4
Basinas 5
Karagounis 5
Giannakopoulos 4
(Amanatidis 72) 5
Samaras 4
Charisteas 5
(Gekas 63) 4

TÜRKİYE: 4
V. Demirel 6
Hamit 7
Servet 7
G. Zan 7
İ. Üzülmez 6
(V. Yaman 19) 7
Sabri 8
Aurelio 7
Tümer 8
(Gökdeniz 80) -
Tuncay 9
G. Ünal 7
(Hüseyin 57) 6
H. Şükür 6

GOLLER: Kyrgiakos (5) / Tuncay (27), G. Ünal (55), Tümer (70), Gökdeniz (81)
SARI KARTLAR: Seitaridis / G. Zan, V. Demirel
Stat: G. Karaiskaki - Hakemler: W. Stark, C. Kadach, S. Glindemann