@gokhan_karatas

Sponsor şampiyonu Cimbom

Sponsor şampiyonu Cimbom
Sponsor şampiyonu Cimbom
Ezeli rakipler, yeşil sahadaki yarışın yanı sıra sponsorluk konusunda kıyasıya bir mücadele veriyor. İki kulüp, şampiyonluk sayıları kadar sponsora sahip.
Haber: GÖKHAN KARATAŞ / Arşivi

Radikal.com.tr - Galatasaray ile Etstur arasında bugün Türk Telekom Arena'da sponsorluk sözleşmesi imzalanacak. Kulübün resmi seyahat sitesinin işletmesini üstlenecek olan tur operatörü firma, sarı-kırmızıların 19'uncu resmi sponsoru olacak.

Ezeli rekabette bir ilk


Galatasaray Kulübü, Türk Telekom Arena'da atılacak imza ile birlikte zirveye çıkacak. Son olarak MNG Kargo ile ‘futbol takımı oyuncularının şortları üzerinde firma logosu yer alması’ karşılığında anlaşma sağlayan Fenerbahçe'nin şu anda 18 sponsoru bulunuyor.

Beşiktaş 'ta ise bu rakam, yeni yapılacak stat için geçtiğimiz ay Vodafone ile yapılan dev bir işbirliği sonucu 16'ya yükseldi.

2013 YILINDA 8 İMZA

Ünal Aysal başkanlığında yeni gelirler oluşturmak için yurt içi ve yurt dışı pazarına açılan sarı-kırmızılılar, 2013 yılı içerisinde 'sponsorluk' kalemini genişletmeyi başardı. Geçtiğimiz 8.5 aylık dönemde 6 yeni sponsorluk sağlayan kulüp, 2 sponsoruyla da 'devam' kararı aldı.

Beşiktaş'tan G.Saray'a gönderme


GENERAL'DAN 1.5 MİLYON EURO, DENİZBANK'TAN 4.2 MİLYON DOLAR

5 Eylül: Hedef Filo iki sezondur devam eden anlaşma, 2013–2014 ve 2014–2015 sezonlarına taşındı. Anlaşma kapsamında firma, iki sezon için Galatasaray'a 87 adet araç teslim etti.

22 Ağustos: Moda markası W Collection ile sponsorluk anlaşması imzalandı. Anlaşma kapsamında Galatasaray futbolcuları ile tüm branşlarımızdaki teknik ve idari kadro üyelerinin takım elbiselerinin karşılanacağı açıklandı.

31 Temmuz: Hindistan merkezli teknoloji firması HCL ME Tablet ile yapılan anlaşma sonrası Galatasaray futbolcuları, firmanın logosunu taşıyan şortlarla yeşil sahaya çıkmaya başladı. Erkek Voleybol Takımı oyuncularının da kol bantlarında aynı logoyu taşıyacağı, Hint firması tarafından kulübe ürün desteği verileceği ve Galatasaraylılara özel tasarlanan tabletlerin GS Store'larda satışa sunulacağı duyuruldu. Kulüp, anlaşma gereği kasasına 1,5 milyon dolar koydu.

9 Temmuz: Daikin Türkiye ile 'devam' kararı alındı. İsim hakkı sponsorluğunu da içeren anlaşmanın yenilenmesinin ardından, Bayan Voleybol Takımı'nın adı Galatasaray Daikin oldu.

1 Temmuz: Galatasaray Sportif A.Ş. ile Türk Hava Yolları arasında bir yıl süreli marka işbirliği sözleşmesi imzalandı.

25 Mart: Denizbank ile 2013-2014 sezonunun ikinci yarısından 2016-2017 sezonunun ilk yarısı sonuna kadar geçerli ve toplam 4.2 milyon dolar bedelli sponsorluk yapıldı.

14 Şubat: General Motors ile 1 Ocak 2013-31 Mayıs 2013 arasındaki dönem için 750 bin euro, 1 Haziran 2013-31 Mayıs 2014 arasındaki sezon için 1.5 milyon euro, ve 1 Haziran 2014-31 Mayıs 2015 arasındaki sezon için 1.5 milyon euro tutarında sponsorluk sözleşmesi imzalandı.

Gökhan Gönül ateş püskürdü


SPONSORLUK GELİRLERİ 36.6 MİLYON TL

2012-2013 mali yıl raporlarını yayınlayan Galatasaray, toplam gelirini yüzde 43,5 arttırarak 322.7 milyon TL’ye çıkarırken, 4 büyük arasında en fazla gelir elde eden kulüp oldu. Geçen sene sponsorluk gelirlerinden 34.9 milyon TL kazanılırken, 2013 yılında bu tutar az bir fark göstererek 36.5 milyon TL'ye yükseldi. İsim hakkı gelirleri ise 26.5 milyon TL'den 33.8 milyon TL'ye çıktı.

Ancak 4 büyük kulübün futbol takımlarını da bünyesinde bulunduran halka açık şirketler arasında borçta da ilk sırada yer alınması dikkati çekti. Galatasaray’ın 31 Mayıs 2012’de 833.3 milyon TL olan borcu, 31 Mayıs 2013 tarihi itibariyla 724.6 milyon TL olarak gerçekleşti. Galatasaray’ın kısa vadeli borcu 241.6 milyon liradan 389.2 milyon liraya çıktı.

Özdemir: Fenerbahçe 15 yıl geriye gitti

TÜRKİYE'DE BİR İLK

Galatasaray Kulübü İcra Kurulu Başkanı Lutfi Arıboğan, imza töreninde yaptığı açıklamada, "İlk defa bir spor kulübü, seyahat markası oluşturuyor. Artık spora sadece reklam ve sponsorluk yoluyla kaynak yaratmanın dışında yeni markalar yaratmak, kendi markasının gücüyle farklı sektördeki güçlü markalarla biraraya gelmek, farklı sektörlerde kaynak yaratılarak, Galatasaray'ın ve Türk sporunun güçlenmesine katkı verme çabalarımız sürecek" diye konuştu.

Bu projeyle Galatasaray taraftarlarının, 'gstravel.org' internet adresi üzerinden yapacakları rezervasyonlarla takımlarına katkı sağlayacağını vurgulayan Arıboğan, "Bu projenin içeriği öncelikli olarak taraftarlarımıza, maç bileti, seyahat, konaklama hizmetleri, yurt içi ve yurt dışı maçları takip edebilmek için özel seyahat paketleri sunmak. Daha geniş anlamıyla da hem üst düzeyde servis alacaklar hem de takımlarına katkıda bulunacaklar" dedi.

En değerlisi hala Real Madrid