Spor Londra'dan yükselecek...

Spor Londra'dan yükselecek...
Spor Londra'dan yükselecek...

Zaha Hadid in tasarımda düşünemediği detay, kule atlamalarda izleme sorunu çıkardı.

Haber: BURAK KURU - burak.kuru@radikal.com.tr / Arşivi

Sporun en görkemli organizasyonunun 30.’su bugün resmen açılıyor. İki gün önce futbol müsabakalarıyla gayri resmi olarak başlayan ve 12 Ağustos’ta sona erecek spor şöleni bu akşam 23.00’teki seremoni ve geçit töreniyle 1 milyar kişinin tanıklığıyla start alacak. Açılış töreni TRT 1 ekranlarından naklen yayımlanacak.
Törenin sanat direktörlüğünü Oscar ödüllü yönetmen Danny Boyle yapacak. Boyle, ‘Slumdog Millionaire’ filmiyle 2009 yılında 8 dalda Oscar kazanmıştı. 2008 Beijing’in çok konuşulan açılışının direktörlüğünü de Zhang Yimou yapmış ve tören günlerce konuşulmuştu.
Bu akşamki seremoninin de Beijing’i geride bırakıp bırakamayacağı merakla bekleniyor. Törende Olimpiyat Stadı’nın içinde koyun, at, inek, keçi, ördek, kaz, tavuk gibi çiftlik hayvanlarının yer alacağı örnek bir İngiliz köyü kurulacak. 10 bin gönüllü görev yapacak. 27 milyon sterlin harcanarak hazırlanan açılış töreninde, Beatles’in üyesi Paul McCartney’nin de aralarında bulunduğu ünlü sanatçılar sahne alacak. 

En kalabalık kafileyle
Türkiye bu oyunlarda tarihinin en kalabalık kafilesiyle yer alacak: 66’sı kadın 48’i erkek olmak üzere 114 sporcumuz madalya mücadelesi verecek. Bugüne kadar 82 madalya elde eden Türkiye, olimpiyatlarda tek seferde en çok madalyasını 1948 Londra’da kazanmıştı: 12. Bu yıl da yeni bir rekor yakalayıp bu performansın üzerine çıkılmaya çalışılacak.


Yüzmede 100 metre sırtüstünde yarışacak Hazal Sarıkaya 16 yaşında olimpiyatta mücadele etme hakkı kazanırken, atıcılıkta Türkiye’yi temsil edecek Yusuf Dikeç ise 39 yaşında Londra’da madalya için ter dökecek. Hazal Sarıkaya’dan sonra Londra’daki en genç sporcu ise badmintonda Türkiye’yi temsil edecek 18 yaşındaki Neslihan Yiğit olacak. Atlet Bahar Doğan 38 yaşında Londra’ya gitme hakkı kazanırken, olimpiyatlarda 6. kez mücadele edecek yüzücü Derya Büyükuncu, güreşçi Nazmi Avluca ve disk atma sporcusu Ercüment Olgundeniz, 36 yaşla milli takımın deneyimli sporcuları arasında yer aldı. Kafile ortalamasını da verelim: 25.30
Bugün ilk sporcumuz da sahne alıyor. Okçuluk müsabakalarında kadınlar bireyselde mücadele edecek Begül Löklüoğlu’nun sınavı saat 15.00’te başlayacak. Löklüoğlu’nun, bu yılki Dünya Salon Okçuluk Şampiyonası’nda 6’ncılığı, 2006 Avrupa Salon Okçuluk Şampiyonası’nda ise gümüş madalyası bulunuyor.

Hadid’in hatası
Londra’da yüzme yarışlarının yapılacağı salonu tasarlayan Irak asıllı ABD’li kadın Mimar Zaha Hadid’in hatası sonucu kimi izleyiciler salonda ‘engeller’le karşılaşacak. Salonun tavanını aşağıya doğru kıvrımlı tasarlayan Hadid’in bu seçimi nedeniyle tribünlerin üst kısımlarında yer alan seyirciler 10 metre kule atlayışlarda ‘yükselişteki’ sporcuyu göremeyecek. 600 kişinin etkileneceği bu hata nedeniyle toplam 4.800 biletin arzu edilmesi halinde iade edilebileceği açıklandı.