Sporculara geç askerlik müjdesi

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve ilgili bakanlıklara sunulan kanun tasarısı taslağına göre, milli sporculara yeni askerlik düzenlemesi getiriliyor.

ANKARA - Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve ilgili bakanlıklara sunulan kanun tasarısı taslağına göre, milli sporculara yeni askerlik düzenlemesi getiriliyor. Taslağa göre, olimpiyat oyunları, dünya ve Avrupa şampiyonalarında ilk üç dereceye girenler, A büyükler milli takım kadrolarında yer alan sporcular ile profesyonel birinci ve ikinci futbol liglerinde yer alan takımların kadrolarında bulunan futbolcuların askerlikleri 38 yaşına kadar tehir edilebilecek.
Üç ve daha fazla ligi bulunan diğer spor dallarında en üst iki ligde yer alan takımlarla, en az iki ligi bulunan spor dallarında en üst ligde yer alan takımların uluslararası kuralların öngördüğü sayıdaki sporcuların askerliklerinin de 38 yaşına ertelenebilmesi söz konusu olacak. Yasa tasarısı taslağına göre, Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerindeki spor tesislerinden sorumlu tek yetkili Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü olacak. (Spor Servisi)