'Sporda anlayış değişmeli'

Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Öğretim Üyesi, Türkiye Spor Bilimleri Derneği Başkanı ve Uluslararası Beden...

İSTANBUL - Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Öğretim Üyesi, Türkiye Spor Bilimleri Derneği Başkanı ve Uluslararası Beden Eğitimi, Sağlık, Spor ve Dans Konseyi Avrupa Başkanı Prof. Dr. Hasan Kasap, kulüplerin sporcu yetiştirirken, kişisel eğitimlerine de önem vermesi gerektiğini söyledi. Kasap, Türkiye'de çoğunlukla, spor yapan gençlere 'skor' ve 'sayı' olarak bakıldığını, kültürel gelişimi için bir katkının yapılmadığını belirterek, "Biz sporcularımızın sadece başarılı oldukları zaman yanındayız ve bu başarılarını sömürüyoruz. Yeteneğin elde edilmesi ve başarının sürdürülmesi kolay değil. Sporcu bir yandan kültürünü, bir yandan da sporunu geliştirmeli" diye konuştu.
Kasap, ülkemizdeki sporcuların toplumsal yaşamındaki bir takım sıkıntıların asıl nedeninin, toplumdan spor nedeniyle kopmasından kaynaklanabileceğine dikkat çekerek, "Halbuki istediğimiz spor, eğitim, insanlık, statü ve ahlaklı bir değer oluşması için araç olmalıdır" dedi. Sporcuların iyi bir gelecekle ödüllendirilmesinin, onların yeteneklerini geliştirirken aynı zamanda iyi bir vatandaş olmalarının da yolunu açacağını vurgulayan Kasap'ın görüşleri şöyle:

  • Maddi ödüller yerine eğitim ödülleri tercih edilerek, zengin ama cahil sporcular yerine, ülkemizde de sağlıklı, kültürlü ve toplumun değer verdiği bir statüyü kazanmış sporcu anlayışı benimsenebilir.
  • Gençler kendilerini kanıtladıkları dönemde para ile ödüllendiriliyor, zeka yetenekleri ise ihmal ediliyor. Sporcunun, sadece sahada ne kadar koştuğuna bakıyoruz.
  • Genç çok iyi sporcu oluyor, fakat spor bittiği zaman onu halk benimsemiyor. Onunla sosyal bir ortamda çay bile içmek istemiyor. Çünkü kültürü yok veya taşkınlık yapıyor. Bireysel sporlara bakın, genç dünyadan kopuk. Kafasındaki senaryoların peşinde. Sporcularda birtakım uç sıkıntılar görülüyorsa, bu sosyal toplumdan spor nedeniyle kopmasından kaynaklanaabilir.
  • Çocuklarda, ilk olarak sokaklarda tanıştığı futbolda, diğer branşlara göre sokak kültürü daha fazla ağır basıyor. Çocuklar kulüple tanıştığı zaman, kulüplere düşen en önemli görevlerden birisi eğitimdir.
  • Eğitim seviyesi yüksek kültürlü sporcuların yetişmesinin yaygınlaşması, seyircinin spora bakış tarzını da değiştirecek. Aşırı rekabet anlayışını oturtan bir eğitim yerine, güzelliği, alkışlamayı ve tebrik etmeyi öneren bir yaklaşımın tercih edilmesi spor ve sporcu için en ideal yöntemdir.
  • Beşiktaş Kulübü'nün organize ettiği 'Roadshow' projesinde, gençlere yetenek tarama testleri yapılmıştır. Kültürü bir değer olarak gören Beşiktaş, başarılı sporcuların kulüp çatısı altında hem spor yapabilmeleri hem de iyi bir eğitim almalarını sağlayacak bir ödüllendirme yöntemini benimsemiştir. Beşiktaş bu proje ile sadece sporun altyapısının temelini atmakla kalmıyor, sporu Anadolu insanının ayağına götürmede ve spor kültürünün temelini atmada da kulüplerimize örnek oluyor.