'Sporun birleştirici gücünü görelim'

'Sporun birleştirici gücünü görelim'
'Sporun birleştirici gücünü görelim'
Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, yarın oynacakları AEL Limasol maçı öncesi basın karşısındaydı. Kazanmak istediklerini belirten Kocaman, "Sporun ayrıştırıcı değil birleştirici tarafının görülmesi en büyük temennim" dedi.

Lefkoşa - Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Avrupa Ligi'nde AEL Limasol ile oynayacakları maçlardan sonra grupta daha büyük bir avantaj yakalamak istediklerini söyledi.

Kocaman, karşılaşmanın oynanacağı GSP Stadı'nda düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, rakipleriyle arka arkaya iki maç yapacaklarını hatırlatarak, “İki maç sonunda çok daha büyük bir avantaj yakalamak istiyoruz. Limasol ise tekrar iddiasını ortaya koyabilmek için karşımızda olacak. Yarınki maçta güçlü bir şekilde gruptaki varlığımızı hissettirmek istiyoruz. Ayrıca sporun ve futbolun ayrıştırıcı tarafının değil, birleştirici tarafının yarın sahanın içinde ve dışında olması en büyük temennim” diye konuştu.

Futbolun sürprizlere açık bir oyun olduğunu kaydeden Aykut Kocaman, “Futbolun en cazip tarafı her türlü sürprize açık olması. Geçen sezon Apoel takımı çeyrek finalde Real Madrid'in karşısındaydı. Saha içinde yüksek konsantrasyon, takımdaşlık duygusu avantaj sağlıyor, para değil. O paralar uzun vadede avantaj sağlar. Ama tek maçlık durumlarda takımdaşlık duygusu ve irade ön plana çıkıyor” ifadesini kullandı.

AEL Limasol'daki teknik direktör değişikliğinin yarınki maça nasıl yansıyacağını merak ettiğini dile getiren Kocaman, “Ancak bizim seyrettiğimiz takımın en önemli özelliği takım savunmasının güçlü olması. Marsilya maçında 3-1 gerideyken dahi hemen hemen aynı oynamaya gayret ettiler” değerlendirmesini yaptı.

'İkinci yarıdan itibaren başarılı olacağız'

Aykut Kocaman, bir soru üzerine takımın kendi standartlarının altında seyrettiğini, bunun en önemli nedeninin ise düşündükleri ve planladıklarından farklı bir şekilde fazla sayıda oyuncu değişiminin yaşanması olduğunu aktardı. “Bu oyuncuları bir araya getirmek, aynı hedefe gitmelerini sağlamak kolay değil” diyen Kocaman, şöyle devam etti: “Bunun üzerine futbol dışı etkenler de eklendi. Esas itibariyle hem ligin ilk yarısında hem de Avrupa'da kopmadan yukarda olduğumuz sürece bu takım ikinci yarıdan itibaren çok başarılı olacaktır. Sakatlıklar, gelen giden oyuncular ve futbol dışı etkenlerin yoğun olduğu bir sezon yaşadık. Bunu olumlu tarafa çevirmek zaman aldı.”

Kocaman, AEL Limasol maçı kadrosunda olan Gökhan Gönül ve Mehmet Topal'ın oynayacak durumda olduğunu vurgulayarak, “Buraya gelirken 'acaba' diye düşündüğümüz hiç oyuncu yok. Yarın en güçlü kadromuzla sahada yer almaya çalışacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

'Kazanmak istiyoruz'

Fenerbahçeli futbolculardan Egemen Korkmaz, AEL maçlarının gruptaki durumları açısından belirleyici olduğunu söyledi. Egemen, yarın güzel bir futbol oynamak istediklerini kaydederek, “Oynamaya çalışan bir oyun felsefemiz var. Bunu sahaya yansıttığımızda iyi neticeler alıyoruz. Yarın da iyi bir futbolla galip gelen taraf olarak ayrılmak istiyoruz” diye konuştu.

'Takımla çalışamadım'

AEL Limasol'un çiçeği burnunda teknik direktörü Jorge Costa ise maç öncesinde futbolcularıyla çok fazla birlikte olamadığını, ancak takımın yarın kendi anlayışına göre oynayacağını söyledi. Charalambos Christodoulou'nun önceki gün görevine son verilmesinin ardından teknik patron olan Costa, takımı videolardan izlediğini belirterek, “Futbolcuları tanıyorum. Son 2-3 günde onlarla temasım oldu. Hızlı bir şekilde Fenerbahçe maçına hazırlanıyoruz” dedi.

Daha önce Portekiz'in Braga takımını çalıştırdığını hatırlatan Jorge Costa, “Avrupa kupalarında daha önce yer aldım, Fenerbahçe'yi tanıyorum. Maça çıkmadan futbolcularım da gerekli tüm bilgilere sahip olacak” ifadesini kullandı. Eski teknik direktörün takımı nasıl çalıştırdığını bildiğini kaydeden Costa, “2 gün içinde her şeyi değiştiremezsiniz. Ama takımın yarın benim anlayışımda oynayacağına eminim” diye konuştu.

AEL Limassol takımını kaptanı Marios Nikolaou ise Fenerbahçe'nin çok iyi bir takım olduğunu belirterek, “Ancak biz de yarın iyi bir sonuç almak istiyoruz. Yarın akşam sportif bir maç olmasını diliyorum” dedi. Nikolaou, takımdaki teknik direktör değişikliğin kolay bir şey olmadığını dile getirerek, “Bir günde bir şeyleri değiştirmek zor. Ayrıca Fenerbahçe ve gruptaki diğer rakiplerimiz kadar tecrübeli değiliz. Tecrübe de maç oynayarak kazanılıyor” değerlendirmesini yaptı.