Stadyumlarda 'sıfır tolerans' kuralı

Futbol Federasyonu'nun, Emniyet Genel Müdürlüğü'yle oluşturduğu Futbolda Şiddet ve Düzensizliği Önleme Platformu'nun, Bolu Abant'ta düzenlediği 'Çözüme Doğru' konu başlıklı toplantısında...

BOLU - Futbol Federasyonu'nun, Emniyet Genel Müdürlüğü'yle oluşturduğu Futbolda Şiddet ve Düzensizliği Önleme Platformu'nun, Bolu Abant'ta düzenlediği 'Çözüme Doğru' konu başlıklı toplantısında, artan şiddet olaylarının önüne geçebilmek için 'Sıfır Tolerans' politikası uygulanması kararlaştırıldı. Dünkü oturumlarda, çözüm önerileri üzerinde duruldu ve toplantı sonrası Futbol Federasyonu tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Yeni kararlar şöyle:
'Toplu bilet satışı mutlaka engellenmeli'

  • Emniyet görevlilerine, görev aldıkları futbol karşılaşmalarında ücret ödenmesi konusunda gerekli hukuki ve finansal altyapı önümüzdeki günlerde araştırılacak. Risk durumlarında, müdahale zincirini belli edecek Stadyum Risk Kitapçığı'nın hazırlanması yönünde bir çalışma grubu oluşturulacak.
  • 5149 sayılı yasada, stat güvenliğinin özel güvenlik tarafından sağlanması uygulaması getirilmiş, ancak bu uygulama 2009 yılına kadar ertelenmişti. Bu, tekrar ertelenmemeli ve 2009 yılında başlatılmalı.
  • Müsabakalarda spor güvenliği müfredatına uygun eğitim almış özel güvenlik personeli görevlendirilecek.
  • Kulüplerin bilet satışlarında kombine karta özendirilmesi, toplu bilet satışının kesinlikle önüne geçilmesi ve polis tarafından güvenlik amacıyla oluşturulacak tampon bölgelerdeki koltukların biletlerinin satılmaması için kulüplere öneride bulunulacak.
  • Stadyum ve Güvenlik Talimatı'nda belirlenen tespitler Emniyet Genel Müdürlüğü'yle paylaşılmalı ve emniyet ile güvenlik altyapısının sağlıklı oluşturulması yönünde işbirliği yapılmalı. (Spor Servisi)