Statta gül, dışarıda kavga var

Beşiktaş ve Fenerbahçe arasındaki derbi maç öncesi hem güzel hem de istenmeyen görüntüler vardı. Karşılaşma için 4 bin 434 polis görevlendirilirken, Beşiktaş Kulübü de 350 güvenlik elemanıyla emniyet güçlerine destek oldu.

İSTANBUL - Beşiktaş ve Fenerbahçe arasındaki derbi maç öncesi hem güzel hem de istenmeyen görüntüler vardı. Karşılaşma için 4 bin 434 polis görevlendirilirken, Beşiktaş Kulübü de 350 güvenlik elemanıyla emniyet güçlerine destek oldu. Maç, 86 güvenlik kamerasıyla takip altına alındı. Derbi maçtan dün göze çarpan notlar şöyle:

 • Beşiktaşlı taraftarlar maç öncesi Köyiçi'ni bayram yerine çevirdi. İnönü Stadı'nda da, Siyah-Beyazlı taraftarların oturduğu koltukların üzerine maç öncesi yaklaşık 10 bin adet gül bırakıldı. Güller, ısınmak için sahaya çıkan futbolculara sunuldu.
 • Çoğu derbiden önce yaşanan tatsız olaylar dün de kendini gösterdi. Beşiktaş Çarşısı önünde toplanan bir grup Beşiktaşlı taraftar, polisin uyarılarına rağmen trafiğin akışını engelledi. Polisin müdahale etmesi üzerine taraftarlar, taş ve sopayla karşılık verdi. Bunun üzerine çevik kuvvet, taraftarları engellemek için biber gazı kullandı. Bazı taraftarlar gözaltına alındı. Atılan taş ve sopalar ile biber gazından çevredeki vatandaşlar da etkilendi.
 • Kabataş'ta ise iki takım taraftarları arasında kavga çıktı. Sarı-Lacivertli taraftarların toplu olarak stada gitmesine izin verilmezken, emniyet güçleri, Kabataş'tan stada gidişleri sırasında taraftarlardan formalarını çıkarmalarını istedi. Birkaç taraftar, formalarını montlarının altında saklamak isterken, bu kez Kabataş'taki Beşiktaşlı taraftarlar, Fenerbahçelilerin formalarını çıkarmaya çalıştı. Siyah-Beyazlı taraftarlar, formasını çıkarmak istemeyen bir Fenerbahçeli taraftarı da dövdü. Ayrıca Beşiktaşlılar, ticari taksilerde ve belediye otobüslerinde bulunan Fenerbahçeli taraftarlara sataştı.
 • Beşiktaşlılar kapalı tribünün üst kısmına siyah ve beyaz balonlardan yapılmış beş büyük emzik asarak son günlerde Futbol Federasyonu'nu sık sık eleştiren Fenerbahçe yönetimine gönderme yaptı. Ayrıca, maç öncesinde stat hoparlörlerinden yapılan anonslarla "Küfür etme, ettirme" diye uyarılarda bulunuldu.
 • İki takım taraftarları, Fortis Türkiye Kupası'ndaki rövanş maçı sonrası çıkan 'otopark kavgası'nın kahramanları, Ricardinho ve Aurelio'ya sahip çıktı. Beşiktaşlılar Ricardinho, Fenerbahçeliler de Aurelio lehine tezahüratta bulunurken, Ricardinho'nun fotoğrafının bulunduğu pankartın üstünde Portekizce 'Amo-te' (Seni seviyoruz) yazısı yer aldı. Ayrıca, yeni açık tribünde, 'Çıkış yok dediğiniz otopark mıydı?' yazılı pankart açıldı. Türk Milli Takımı'na seçilen Aurelio'ya gönderme yapan 'Bir Türk asla arkadan vurmaz' yazılı pankart da dikkat çekti. Çarşı Grubu, sosyal içerikli pankartlarına bir yenisini daha ekledi. Kapalı tribünde açılan pankartta, 'Çarşı, tiyatronun yıkılışına da karşı, Hepimiz Muhsin Ertuğruluz' yazısı yer aldı.
 • Beşiktaş tribünlerinde, "Saygımız 100 yıllık ebedi dostluğu ve ezeli rekabeti yaratanlara" yazılı bir pankart açılırken, pankartta, Fenerbahçe'de geçmişte görev yapmış başkan ve futbolcuların fotoğrafları yer aldı. Ev sahibi taraftarlar, kapalı tribünde 100 büyük siyah-beyaz bayrak açarak, değişik bir görüntü oluşturdu. Karşılaşma öncesi özel bir perküsyon ekibi sahaya çıkarak mini bir konser verdi.
 • Fenerbahçe Kulüp Başkanı Aziz Yıldırım maçı izlemek için İnönü Stadı'na gelmedi. Yıldırım'ın yanı sıra, başkanvekili ve basın sözcüsü Nihat Özdemir, asbaşkanlardan Ali Koç, Murat Özaydınlı ve Mahmut Uslu da maçta yer almazken, Sarı-Lacivertlileri Yüksek Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay, yöneticiler Şekip Mosturoğlu, Neşet Yalçın, Serhat Çeçen, Ömer Temelli, Ünal Uzun ve Tuncay Uzun temsil etti. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim de maçı izlerken, karşılaşmanın ilk yarısında protokol tribününde gerginlikler yaşandığı görüldü.

  * * * * *


  Beşiktaşlı taraftarlar, formasını çıkarmak istemeyen bir Fenerbahçeliyi dövdü.
  FOTOĞRAF: ERCAN DOĞAN / AA

  Siyah-Beyazlı tribünler, Ricardinho için Portekizce 'seni seviyoruz' yazılı pankart açtı.
  FOTOĞRAF: RAHMAN SAĞIROĞLU