Stattan sonra kongrede de gerginlik

Galatasaray'da, Trabzonspor maçıyla başlayan 'Liseli-Alaylı' tartışmaları kulübün Divan Kurulu aylık olağan toplantısına da yansırken, Sarı-Kırmızılı yönetim üyeler tarafından ağır bir şekilde eleştirildi.

İSTANBUL - Galatasaray'da, Trabzonspor maçıyla başlayan 'Liseli-Alaylı' tartışmaları kulübün Divan Kurulu aylık olağan toplantısına da yansırken, Sarı-Kırmızılı yönetim üyeler tarafından ağır bir şekilde eleştirildi. Toplantıya Kulüp Başkanı Özhan Canaydın katılmazken, yönetim adına İkinci Başkan Semih Haznedaroğlu, Genel Sekreter Cengiz Özyalçın ve yönetici Fatih Gökşen hazır bulundu.
İkinci Başkan Haznedaroğlu, son dönemdeki tartışmalarla, kulübün çalkantı içinde gösterilmeye çalışıldığını iddia ederek, "Sanki bölünmüşlük had safhada. Yönetim, sanki birbirini yiyor. Birlik ve beraberlik içinde olmamız gereken ortamda, bizim zayıf karnımız olduğunu düşündükleri liseli-lisesiz olayını temcit pilavı gibi ortaya çıkarıyorlar. Tüzüğümüzde kulübe üye olurken haksızlık olarak gördüğüm bir liseli olayı var ama üyeliğe girdikten sonra böyle bir şey kalmaz. Galatasaray üyeleri arasında böyle bir ayrım yok" diye konuştu. Haznedaroğlu, Seyrantepe Stadı konusunda da Galatasaraylıları endişelendirecek ve üzecek bir durum olmadığını söyledi.
'Yönetim kurulu felaket'
Haznedaroğlu'nun bu açıklamalarına karşın bazı üyeler yönetime tepki gösterdi. Hayrettin Kozak, yönetim kurulunun halinin 'kelimenin tam anlamıyla felaket' olduğunu iddia etti.
1-2 kişinin sözlerinin ya da fanatik söylemlerin liseyi ve liselileri bağlamayacağını kaydeden Kozak şöyle konuştu: "Biz birliğimizi bozarsak, eğer bu çatı çökerse, Galatasaray'a gönül bağı olan milyonlarca kişinin başına yıkılır. Bunun bilincine girmemiz, bir an önce kendimizi toparlamamız gerekir. Başkanın burada liderliğini göstermesi gerekir, zaten liderlik böyle durumlarda ortaya çıkar." Kozak, Seyrantepe'deki arsanın bir bölümünün, ücretsiz olarak devlete geri verilmesinden dolayı Galatasaray'ın 1 milyar 320 milyon dolar değer kaybına uğradığını ve buna kimsenin karşı çıkmadığını iddia etti.
Eski divan kurulu başkanı Duygun Yarsuvat da kulübün iyi yönetilmediğini ifade ederek, "Yönetimden iki kişinin divana gelmesi bunu gösteriyor. Başkan buraya gelip, neler olup bittiğini anlatmak zorundadır. Kulüp başkanı bize, toplantılarda kendi üslubuyla ninniler okuyor. Bize gerçeklerin söylenmesi lazım. Akşamları evde uyuyoruz. Divan toplantılarında da uyumak istemiyoruz" ifadelerini kullandı. Yarsuvat, haziran ayında olağanüstü genel kurula giderek, yeni bir yönetimin işbaşına gelmesi gerektiğini söyledi.
Yapılan eleştirilere yanıt veren Haznedaroğlu, olağanüstü seçim istendiğini hatırlatarak, "Ortamı çok kötü gösteriyorsunuz. Gemi ha battı, ha batacak gibi gösteriyorsunuz. Bu kadar kötü değiliz" dedi.
(Spor Servisi, aa)