Stavrum: Norveç bu aralar çok formda ama...

Arild Stavrum, Türkiye'de futbol macerası John Carew gibi bir sezon Beşiktaş'ta geçen Norveçli bir oyuncu. Stavrum, 2001-2002 sezonunda Siyah-Beyazlı formayı giydikten sonra ülkesine dönüp burada Molde'de oynadı.
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

OSLO - Arild Stavrum, Türkiye'de futbol macerası John Carew gibi bir sezon Beşiktaş'ta geçen Norveçli bir oyuncu. Stavrum, 2001-2002 sezonunda Siyah-Beyazlı formayı giydikten sonra ülkesine dönüp burada Molde'de oynadı. Molde'de başlayan teknik direktörlük kariyerini, şimdilerde gazeteciliğe taşımış durumda. Üstelik hem TV yorumcusu, hem de gazete yazarı. Ama asıl hedefi antrenörlüğe dönmek. Stavrum'la söyleştik.
Bu akşamki maça ne diyorsun?
Norveç son zamanlarda çok formda ve harika maçlar çıkarıyor. Son dört maçta, buna 2-2'lik Yunanistan maçı da dahil, son dönemlerin en iyi Norveç'ini izledik. Yani maksimumdaydılar.
Ama bu maksimumu bu maça ne kadar yansıtırlar, ondan emin değilim. Çünkü her zaman maksimum performansta kalmak kolay değil.
Türkiye için durum aynı değil, Ay-Yıldızlılar pek de iyi günlerden geçmiyorlar bu aralar.
Bence Türkiye, Avrupa'nın en potansiyelli takımlarından biri. Tek tek oyunculara baktığınızda çoğu dünya yıldızı olabilecek kaliteye sahip. Mesela Emre bence her takımda oynar. İngiltere dışında oynasa daha da büyük yıldız olur. Keşke Newcastle gibi doldur boşalt takımında değil de Arsenal gibi yerden iyi oynayan bir takımda ya da İspanya'da oynasaydı. Eski takım arkadaşım Nihat da müthiştir. Güçlü ve hızlı. Tam da Norveç defansının istemeyeceği bir adam yani! Ama işte bunların tek tek sayılması başka şey, takım olmak başka. Norveç takımının sadece üç yıldız oyuncusu var: Carew, Riise ve Iversen. Bunlardan sadece Carew dünya çapında. Ama hepsi takım oyununu iyi biliyorlar. Zaten Norveç takımının yapabildiği en iyi şey bu: Takım oyunu.
Sen hangi takımı daha şanslı buluyorsun?
Hiçbir zaman kesin konuşamazsınız. Hele de Türkiye'ye karşı. Futbol potansiyeli bu kadar yüksek bir takıma karşı kimse kesin favori değildir. Ama şu kadarını söyleyebilirim, Norveç bu aralar çok iyi bir takım ve bu tip maçlarda iyi performans gösteriyor. Tabii ki gönlüm onlardan yana, fakat Türkiye kazanırsa bu da kötü bir şey sayılmaz, hele de sürpriz hiç sayılmaz. Çünkü kapasitelere bakarsanız orada olmayı hak eden bir takım Türkiye. Hem benim de futbol hayatımın en güzel yılını geçirdiğim yer.
Takım oyunu tamam da ya bireysel performanslar? Bu açıdan kimleri öne çıkarıyorsun?
Bence iki açıdan bakmak lazım. Bir yanda bu maçı kazandırabilecek olanlar, diğer yanda kaybettirebilecek olanlar. Carew, Iversen, Nihat, Emre bu açıdan önemli. Hamit'i de son maçtan gayet iyi hatırlıyoruz. Ama birçok tanıdık isim Türkiye'de yok, Hakan Şükür, İbrahim Üzülmez neden takımda değiller, bilemiyorum. Ama Yıldıray, Hamit ve Emre-Nihat ikilisi de az buz değil. Rüştü de iyi oynadığında dünyanın en iyisi olabiliyor. Ama bence futbol hatalar oyunu ve asıl olarak hatalara bakmak lazım. Norveç takımı defansın göbeğinde çok sorun yaşıyor. Hangeland çok iyi bir oyuncu ama biraz ağır. Ama onun yanında oynayan Erik Hagen çok riskli ve tek hamleli oyuncu. Zeki oyuncular karşısında çok zor durumlara düşebilirler. Ama sanırım Türkiye'nin de defans göbeği çok iyi değil.
İki teknik adam için de bu maç zor. Galiba kaybeden için yolun sonu görünüyor...
Öyle gibi. Hareide maçı kaybederse gideceğini söyledi. Bu açıdan çok zor ve infaz maçı olacak.
Türkiye zor maçlarda gerginlikten helak oluyor. Malum İsviçre olayı işte. Belki de bu Akdenizlilikle ilgilidir. Siz burada kuzey kutbuna yakın yerde böyle stresler yaşıyor musunuz?
Futbolda coğrafyaya göre stresle baş etmek mümkündür demek doğru değil. Stres herkes için problem dir. Ben ne Norveçli oyuncular bilirim, üst düzey maçlarda elleri ayakları titrer. Bence burada sorun bu gerginlikten bir güç yakalamayla ilgili. Ama bu gerginlik bazen bir takıma ekstra motivasyon olabilir.
Terim, kadrosunda bugüne dek pek çağrılmayan bir dolu isme yer verdi. Sence bu doğru mu?
Fatih Terim'in işine karışmak istemem ama ben olsaydım öyle yapmazdım. Sonuçta aynı oyuncularla buraya kadar geldi. Onlarla da sonunu getirmeli. Tamam kötü giderken bir şeyler değişmeli. Ama bu oyunculardan değil anlayıştan, taktikten başlamalı. Mesela Norveç'te Iversen ilk maçlarda son derece kötüydü. Ama Hareide onda ısrar etti ve şimdilerde iyi oynuyor.
Türk futbolunun geleceği sence nasıl olacak?
Disiplin ve dirayet, yani sabır ve gelecek öngörüsü futbolda çok önemli. 70 milyonluk bir futbol ülkesinin başarısız olmasını başka hiçbir şeyle açıklayamazsınız. Bu kadar büyük bir potansiyel harekete geçmiyorsa aşçılarda ve malzemede bir sorun var demektir. Bence size bir İskandinav çalıştırıcı iyi gelir. Çünkü disiplin ve takım düzenini kurmakta onların üzerine yoktur.