Şu Köyceğiz yolları kaldır Cavendish kolları

Şu Köyceğiz yolları kaldır Cavendish kolları
Şu Köyceğiz yolları kaldır Cavendish kolları
Ünlü bisikletçi Mark Cavendish'in de katıldığı ve Alanya'dan start alan 50. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, pazar günü Sultanahmet'te sonlandı. Cavendish,'en iyi sprinter' olurken genel klasmanda şampiyonluk Adam Yates'in oldu.
Haber: AYDAN ÇELİK / Arşivi

Geçen pazar Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 50. Yılını idrak ettik... Geri kalanını bilmem ama biz bisikletseverler kendi gökkubbemizde, felekten bir 8 gün çaldık. 27 Nisan’da Alanya’dan yola koyulduk, 4 Mayıs’ta İstanbul ’da menzile yetiştik. Turdan yaklaşık bir hafta evvel yapılan bir duyuru, bisiklete bigane sağır sultanları bile heyecanlandırdı. Halihazırda, dünyanın en hızlı adamı sayılan İngiliz Mark Cavendish, bu coğrafyada pedal basacaktı.

Soyadı açısından Türk basını için bulunmaz bir nimet olan ‘diş’, klasını daha ilk etap olan Alanya-Alanya’da konuşturdu. 141 km sonunda finişe en önde giren oydu. Yine düz bir etap olan Alanya-Kemer’i de başkasına yar etmedi Cav. Zaten sprint özellikleriyle öne çıkan müthiş bir takımla Türkiye’ye gelmişti. Omega Pharma Quick Step takımında ona Renshaw, Petacchi gibi isimler eşlik ediyordu. 3. etap, onun dişine göre değildi. Genel klasman liderliği için belirleyici olan 185 km’lik Finike-Elmalı etabı deniz seviyesinden başlıyor, 1850 m rakımdaki Göğübeli’de bitiyordu

Göğübeli’de yüzü gülen sporcu Cofidis takımından Rein Taaramae oldu. Estonyalı sporcu tur liderinin giydiği Turkuaz formayı Cavendish’in sırtından aldı.Yaklaşık 25 dakika arkadan gelen Mark için bu dertli bir konu değildi. Zira ilk haftaları genellikle düz geçen Fransa Turu’nda da yokuşlar başlayınca sarı formayı sırtından çıkaracağını bilirdi. Konuyu bilenler açısından bunun şaşırtıcı bir yanı yoktu. Henüz bisiklet basınımız tam tekamül etmediği için, mevzuya şaşıran çok oldu. Ama yavaş yavaş o da oluşuyor. Sorun etmemek lazım. Bana sorarsanız günün sözü Bağış Erten’den geldi. Geriden gelen Cav, kürsüye çıkarken Bağış’a hafiften dokundu. Arkasında kim olduğunu bilmeyen Bağış: “Arkadaşım biraz yavaş olsana” diyerek bisiklet dünyasının en sürreel cümlesini kurdu…
4. etap, turun en gergin etabıydı. Sağanak altında Fethiye’den yola çıkan bisikletçilerin hedefi Köyceğiz yollarından geçerek Marmaris’e ulaşmaktı. Lakin Göcek civarında yaşanan kaza sonrası, sporcuların bir kısmı etabın iptal edilmesini istedi. Yarış direktörü Abdurahman Açıkalın ile Cavendish arasında yapılan istişare sonrası sorun çözüldü ve yarış yeniden başladı. Marmaris’te bitiş çizgisine kollar havada giren yine Cav oldu.

Bize de o meşhur Muğla türküsünü söylemek düştü. “Şu Köyceğiz yolları, kaldır Cavendish kolları...” Türkünün devamı da adeta tur için yakılmış gibiydi: “Bizim için yapılmış şu Muğla’nın yolları…”
Bitmedi, bitmedi. 3. etaptan sonra yukardan gelen emirle podyum kızlarının bisikletçileri öpmeleri yasaklandı. O halde türkümüzü orijinal haliyle bitirelim: “Oldu mu Ayşem oldu mu/ bu nazlar yakışık aldı mı/ bir kerecik öpmeynen/ gül benizin ayşem soldu mu?”

Yavaş şehirde jet hızı


5. etap Marmaris Bodrum arasındaydı ve yine sprinterler içindi. Tur gazetesinin deyimiyle ‘Bodrum Hakimi’ Cannondale takımından Elian Viviani oldu. Bir önceki gün takım arkadaşı ve adaşı Mark Renshaw’ın yarıştan çekilmesiyle Cav zor durumda mı kalmıştı? “Acaba 2 Mark, 1 Mark mı ediyordu?”

6. etap, yine bir yokuş etabıydı ve genel klasman liderliği için çok kritikti. Bodrum’dan Selçuk Meryem Ana’ya uzanan 183 km’lik parkur, müthiş ötesi bir çekişmeye sahne oldu. Yarışın son kilometrelerinde atağa kalkan Orica Green Edge’den Adam Yates, 6 saniye gerisinden geldiği Taaramae’ye 7 saniye fark attı ve 1 saniye ile genel klasman lideri oldu. İkiz kardesi Simon Yates, Elmalı etabında düşmüş ve yarış dışı kalmıştı. Adam, sahnede Turkuaz formayı giyerken bir Cüneyt Arkın edasıyla “Bu kardeşim için” der gibiydi.
7. etap Kuşadası’ndan başladı, Seferihisar’dan geçerek İzmir’e ulaştı. Türkiye’nin ilk yavaş şehri (Citta Slow) ve logosu bir salyangoz olan Seferihisar’dan bisikletçiler jet gibi geçtiler. (Burada Bağış Erten’i yeniden göreve çağıralım: Biraz yavaş ya kardeşim) İzmir, her zaman olduğu gibi bisikletçileri büyük bir çoşkuyla karşıladı. Yine türküdeki gibi: “Güzel İzmir, kordon boyun şen olsun” du. Kordon boyundaki en şen efe de Viviani idi.

8.etap MFÖ ile başladı: “Bu sabah yağmur var İstanbul’da.” Sultanahmet’ten yağmur altında yola koyulan bisikletçiler. Bağdat caddesi ve sahil yolunda 8 turluk bir kriteyrum yaptılar. Kapalı gökyüzü giderek açıldı ve etabı Cav aldı. İstanbullu bisikletseverler için bundan daha iyi bir jest olamazdı.


SONUÇ


Önce podyum sonuçlarını verelim: Genel klasman lideri Adam Yates oldu, Taaramae ve takım arkadaşı Romain Hardy onun ardından geldi. En iyi sprinterin giydiği yeşil forma Cavendish’in oldu. En iyi yokuşçunun giydiği kırmızı forma De Maar’ın, ‘Türkiye Güzellikleri’ forması ise Mattio Pozzo’un oldu. Takım sıralamasında ilk sırada Cofidis vardı.
Gelelim diğer sonuçlara: Tur, takım direktörlerinden sporculara, basın mensuplarından izleyicilere kadar herkesin, en çok takdir ettiği turlardan biri haline geldi… Hepimizin dileği bunun azalmadan sürmesi. Ve en önemlisi de bu coğrafyadan bisikletçilerin çıkması. Torku dışında yarışan başka bir takımımızın olmaması üzüntü verici bir ayrıntı. Bir an önce yeni yeni takımlara ve sporculara ihtiyacımız var.
Haydi hep beraber.