Suçlu belli: Hakem ve saha

Milli Takım'ın, Portekiz'e gitme yolundaki ilk barajında Letonya'ya 1-0 yenilmesinin suçluları belli oldu: Karşılaşmanın Fransız hakemi Gilles Veissiere ve Skonto Riga Stadı'nın buzlu zemini...
Haber: HALİL ÖZER / Arşivi

İSTANBUL - Milli Takım'ın, Portekiz'e gitme yolundaki ilk barajında Letonya'ya 1-0 yenilmesinin suçluları belli oldu: Karşılaşmanın Fransız hakemi Gilles Veissiere ve Skonto Riga Stadı'nın buzlu zemini... Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş, tek farklı yenilgiden çok, hakem Gilles Veissiere'nin kararlarına sinirlendi. Karşılaşmanın sonunda Veissiere'nin yanına giden Güneş, verdiği kararlara itiraz etti. Güneş'in, hakemle bir tatsızlık yaşamamasını ise menajer Can Çobanoğlu engelledi.
Letonya'nın kazanmak için her yola başvurduğunu vurgulayan Güneş, "Bu hoş değildi" yorumunu yaptı. Zeminin ısıtılmadığını, hakemin rakip oyunculara yardımcı olduğunu söyleyen milli çalıştırıcı, "Futbolcularımıza kolay kart çıkarırken, rakip oyuncuları ikaz bile etmedi. Dünyada futbolu güzelleştirmek için ülkeler yarış içinde ama burada göremedik. 1-0 altından kalkar, turu geçeriz" dedi.
'Veissiere bir kamikazeydi'
Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy, Veissiere'nin maç başlamadan futbolculara baskı kurduğunu ve rakip takıma mesaj gönderdiğini söyledi. Veissiere'nin maça bir 'kamikaze' olarak yollanmış olduğunu savunan Ulusoy, şöyle devam etti: "Biz, hakemlerin hatalar yapabileceğini kabul ediyoruz. Ancak böyle artniyetli bir insan olamaz. Maçtan sonra hakem ilginç bir hareket yaptı. Herhalde bu hareketi gerekenleri yaptığını anlatmak için bir işaretti." Sahanın üzerinin buzla kaplı olduğunu anlatan Ulusoy, "O şartlarda oynamak zordu. Futbolcuların ayağı kayıyordu. Oyunculara hak vermemek de elde değil. Maçın o sahada oynanmasına izin vermek katliam. İnsan kafa üstü düşse kafası parçalanır" diye konuştu.
Menajer Can Çobanoğlu da, "Hakem, iki takımı da soyunma odasından sahaya davet ettiği andan itibaren çok sert bir görünüme büründü. Oyuncularımıza bağırıp çağırdı. Daha önce 4. hakemin onayladığı kramponları değiştirtti. Letonyalıların da aynı kramponları giydiğini anlatmak istemem üzerine de bana 'Kapa çeneni' diye bağırdı" dedi.