SÜLEYMAN SEBA'YA VEDA...

SÜLEYMAN SEBA'YA VEDA...
SÜLEYMAN SEBA'YA VEDA...
Bir süredir tedavi gördüğü hastanede geçtiğimiz gün hayatını kaybeden Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba'nın cenazesi İstanbul'da toprağa verildi.

RADİKAL  -  Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba'nın naaşı saat 10.00'da hastaneden çıkarılarak evinin önüne getirildi. Hastane önüne büyük ebatta bir Süleyman Seba posteri ve bir Beşiktaş Bayrağı asıldı.

Süleyman Seba: Stadın ismi...


Seba'nın naaşı çıkarken hastanede eski talebelerinin yanında olduğu görüldü. Samet Aybaba, Rıza Çalımbay, Gökhan Keskin gibi efsane kadronun efsane isimleri Seba'yı son yolculuğuna uğurlamak için hazır bulundu. Beşiktaş Belediyesi Eski Başkanı İsmail Ünal ve Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Haznedaroğlu da hastaneye gelen isimler arasında yer aldı. 
HELALLİK ALINDI

Hastaneden çıkarılan Seba'nın naaşı önce evinin önüne getirildi. Burada dualar okundu, helallik alındı. Daha sonra Akaretler'deki kulüp binasına getirilen Seba, buradaki kısa bir törenle anıldı. Yine dualar okundu helallik alındı. Seba'nın cenazesi kulüpten çıkıp stada giderken dakikalarca alkışlandı. Seba'nın tabutuna karanfiller atıldı.

"UNUTURSAK KALBİMİZ KURUSUN"

Siyah-beyazlı taraftarlar, Beşiktaş semtindeki kartal heykelinin önünden Vodafone Arena'ya yürüdüğü sırada "Bu gece gözyaşımı kimse silmesin, babalara ölüm yakışmaz Seba, unutursak kalbimiz kurusun bizim, Beşiktaş'ın babası Süleyman Seba" şeklinde tezahüratta bulundu.

ARENA'DA ANMA TÖRENİ

Süleyman Seba'nın naaşı, anma töreni için inşaatı devam eden Vodafone Arena'ya getirildi. Efsane başkan, İnönü Stadı'nın açılışında oynanan maçta forma giymiş ve ilk golü kaydedip tarihe geçmişti. Naaşın Vodafone Arena'ya getirildiği sırada taraftarlar da statta yerini aldı ve tezahüratlarda bulundu.

Seba'dan Cavcav'a: Sen kafayı mı yedin?


"SEVENLERİ KİMSE AYIRAMAZ Kİ"

Cenaze aracına eşlik eden taraftarlar, "Seba ölmedi kalbimizde yaşıyor" , "Büyük başkan" ve "Süleyman Seba'nın evlatlarıyız" şeklinde yüksek sloganlar attılar. Taraftarlar ayrıca şu marşı da dile getirdiler:

"Yağmurlu bir günde görmüştüm seni
Üstünde çubuklu formalar vardı
O anda tutuldum aşık oldum ben
Hayatın anlamı siyah-beyazdı...

Ölümle yaşamı ayıran çizgi
Siyahla beyazı ayıramaz ki
Her yolun sonunda ölüm olsa da
Sevenleri kimse ayıramaz ki."

FİKRET ORMAN: BEŞİKTAŞLILIK DURUŞUNUN SİMGESİYDİ

Siyah-beyazlı kulübün başkanı Fikret Orman, Vodafone Arena'da yapılan anma töreninde yaptığı konuşmada, Beşiktaş'ın çok önemli bir çınarını kaybettiğini söyledi.

Orman, acılarının çok büyük olduğunu anlatarak şunları kaydetti:
"Çok önemli bir barış insanını kaybettik. Büyük felaketlerden sonra, bütün toplumun birbiriyle kavga ettiği bir ortamda bile, bütün siyaset insanlarını bir araya getirebilecek çok önemli bir insanı kaybettik. Beşiktaşlılık duruşunun simgesiydi. Zarafet, centilmenlik ve rakiplerine saygı duymak, hak yememek, hakkını yedirmemek neydi, Süleyman ağabeyden öğrendik. Şeref'iyle oynamayı, Hakkı'yla kazanmayı bize o öğretti. Allah rahmet eylesin, Allah bizlere ona layık olmayı nasip etsin. Bu stadı bitirerek ona layık olmaya çalışacağız. Süleyman ağabey, 'Bazılarını bir zaman aldatabilirsiniz, bazılarını her zaman aldatabilirsiniz ama herkesi her zaman aldatamazsınız' sözünü çok severdi. Süleyman ağabey bizi hiç aldatmadı."


'STADIN ADINI SEBA KOYSANA'

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman konuşurken, siyah-beyazlı taraftarlar, "Seba koysana, Seba koysana, stadın adını Seba koysana" şeklinde tezahürat yaptı. Uzun süre devam eden sloganlar nedeniyle Orman, "İnşallah" şeklinde karşılık vererek sözlerini tamamladı.

ARENA'DA RENKLERİN KARDEŞLİĞİ

Vodafone Arena'ya gelen taraftarlar, Süleyman Seba'nın naaşını "Süleyman Seba'nın evlatlarıyız" ve "Süleyman Seba ölmedi, kalbimizde yaşıyor" tezahüratlarıyla karşıladı. Statta, siyah-beyazlı taraftarların dışında çok sayıda Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor formalı kişiler de töreni takip etti.

Öte yandan stada, Süleyman Seba'nın "İyi insan olmadan iyi Beşiktaşlı olunmaz" sözü ve "Sana söz büyük başkan, şampiyon olmasak da hep şerefli kalacağız" yazısının yer aldığı pankartlar asıldı.

'Kulübün parasını getir kardeşim'

DOLMABAHÇE CAMİİ'NDE CENAZE NAMAZI

Vodafone Arena'daki törenin ardından Süleyman Seba'nın cenazesi Dolmabahçe Camii'ne getirildi. Süleyman Seba için Dolmabahçe Camii'nde Cuma namazını müteakip cenaze namazı kılındı. Cenaze zamanının ardından Süleyman Seba'yı taşıyan araç Feriköy mezarlığına doğru yola çıktı.

TÖRENE KİMLER KATILDI?

Cenaze töreninde spor, siyaset, iş ve magazin dünyasından birçok ünlü isim de yer aldı. Süleyman Seba'yı son yolculuğunda Vodafone Arena'daki törende UEFA 1. Başkan Vekili Şenes Erzik, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, A Milli Basketbol Takımı Başantrenörü Ergin Ataman, Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'nun da aralarında yer aldığı kulüp başkanları ve temsilcileri, Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp, eski Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Şen, eski Galatasaray Kulübü Başkanı Faruk Süren, eski ve faal teknik direktörler, CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal da yalnız bırakmadı.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de cenaze törenine katıldı.

MILNE: KULÜBÜMÜZ EN BÜYÜK RENGİNİ KAYBETTİ

Tedavi gördüğü hastanede önceki gün vefat eden Beşiktaş Kulübü'nün onursal başkanı Süleyman Seba'nın cenaze törenine gelen siyah-beyazlı takımın eski teknik direktörü Gordon Milne, "Yıllarca emek verdiğimiz ve büyük başarılar yaşadığımız kulübümüz en büyük rengini kaybetti. Kendisi benim için çok ayrı bir yere sahip. Birlikte nice iyi günler yaşadık. Beşiktaş'a bütün ömrünü adamış bir insandı. Tüm Beşiktaş camiasının ve Türkiye'nin başı sağolsun" ifadelerini kullandı.

Süleyman Seba'ya karşı son görevini yapmak için İstanbul'a geldiğini belirten Milne, çok duygulu anlar yaşadığını anlatarak, şunları kaydetti:
"Duygularımı tarif etmekte zorlanıyorum. Çünkü, Süleyman Seba'yla yaşadıklarımız kitaplara sığmaz. Kendisi gibi insanlara, yalnızca Beşiktaş ve Türkiye'nin değil tüm dünyanın ihtiyacı var. Gordon Milne olarak sadece başkanımı değil en büyük dostumu da bugün uğurluyorum. Hepimizin tekrar başı sağolsun."

SOL YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba'nın naaşı Bezm-İ Alem Valide Sultan Camii'nde kılınan namazın ardından kortej eşliğinde camiden alındı. Efsane başkanın naaşı, Feriköy Mezarlığı'na defnedildi.

Sergen Yalçın: Babamı kaybetmiş gibi...