'Sultanlar' Avrupa ikincisi

Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda tarihinin en büyük başarısına imza atarak finale çıkan Türk Milli Takımı şampiyonluğu Polonya'ya kaptırdı. Maça heyecanlı ve tutuk bir oyunla başlayan milliler bir türlü toparlanamadı. İlk seti 25-17, ikinci seti 25-14, üçüncü seti de 25-17 kazanan Polonya 3-0'lık skorla rahat şekilde şampiyon oldu. 'Filenin sultanları' yine de tribünleri dolduran seyircilerce alkış yağmuruna tutuldu.

Türkiye-Polonya: 0-3
SALON: Atatürk Spor Sarayı
HAKEMLER: Juraj Morky (Slovakya), Karin Zahorcova (Çek Cumhuriyeti)
TÜRKİYE: Bahar, Esra, Özlem, Aysun, Natalia, Neslihan (Gülden, Sinem, Mesude, Pelin, Çiğdem)
POLONYA: Skowronsko, Sliwa, Glinka, Swieniewicz, Mroz, Niemczyk (Lesniewicz, Belcik, Liktoras)
SETLER: 25-17, 25-14, 25-17ANKARA - Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası final maçında Polonya'ya 3-0 yenilen Ay-Yıldızlılar ikincilikle yetinmek zorunda kaldı.
Final maçına milliler kötü başladı. Özellikle savunmada bir türlü toparlanamayan 'Filenin sultanları', ilk seti 25-17, kaybetti. Kötü oyun ikinci sette de devam etti ve kızlar bu bölümü de 25-14 mağlup kapattı. Üçüncü sette nispeten toparlanan bayanlar, bu bölümde ilk kez oyunda öne geçti. Ama rakip Polonya oyunu bırakmak niyetinde değildi; Ay-Yıldızlılar'ı yakaladı ve geçti. Oyun bu sette uzun süre dengede gitti. Seyirci desteğine rağmen Polonya, oyunu, dolayısıyla maçı koparmayı bildi ve bu seti 25-17, maçı da 3-0 alarak Avrupa Şampiyonu olmayı başardı.
Üçüncülük Almanya'nın
Turnuvanın üçüncülük maçında Almanya, Hollanda'yı 3-2 yendi. 118 dakika süren mücadelede ilk iki seti 25-20 ve 25-15 alan Almanya, sonraki setlerde durdu. Üçüncü ve dördüncü setleri 26-24 ve 25-23 Hollanda alınca oyuna eşitlik geldi. 15 sayı üzerinden oynanan son seti 18-16 kazanan Almanya, turnuvayı üçüncü olarak kapattı. Almanya'da Grün, Sylvester, Hart, Hollanda'da da Huurman, Letarnik, Donets oyuna damgasını vuran isimlerdi.
Rusya, İtalya'yı 3-0 yenerek beşinciliği elde etti. İtalya karşısında hiç zorlanmayan Rusya, özellikle Belikova ve Gamova'nın etkili oyunuyla karşılaşmayı 25-16, 25-14, 25-20'lik setlerle 3-0 kazanmayı bildi. Şampiyona'da final oynamayı düşündüklerini söyleyen Rus voleybolcular, "Çok iyi başlamıştık. Ama özellikle Türkiye karşısında böylesine farklı bir mağlubiyet beklemiyorduk. Almanya karşısına da bu maçın moral bozukluğuyla çıktık ve o maçı da kaybettik" açıklamasında bulundular.
İddiasız ekiplerden Bulgaristan Romanya'yı 3-1 yenerek yedinciliği elde etti. Zetova ve Rangelova ile sonuca giden Bulgaristan ikinci settte zorlanmalarına rağmen sonraki setlerde toparlanarak karşılaşmadan galip ayrıldı. Setler 25-21, 20-25, 25-20, 25-22 sonuçlandı. (Spor Servisi)