Sultanlar, rövanş peşinde

Voleybolda yılın dünyadaki en önemli organizasyonu olan Bayanlar Dünya Kupası Japonya'da başlıyor.

KAGOSHIMA - Voleybolda yılın dünyadaki en önemli organizasyonu olan Bayanlar Dünya Kupası Japonya'da başlıyor. Türkiye'de düzenlenen 23. Avrupa Şampiyonası'nda büyük bir başarı göstererek Avrupa ikinciliğini kazanan Milli Takım'ın da ilk kez yer alacağı kupada, katılan 12 takım, tek devreli lig usulüne göre birbirleriyle karşılaşacak ve 15 günde 11 maç oynayacak. Karşılaşmalar sonunda en fazla puanı toplayan takım kupa şampiyonluğunu elde edecek. Ayrıca kupada ilk üç sırayı alan takımlar da 2004 Atina Olimpiyat Oyunları'na doğrudan katılma hakkını kazanacak.
Kupada ilk kez yer alacak olan ve Avrupa ikinciliğinden dolayı dünya klasmanında 15. sıraya dek çıkan Türkiye, kupadaki ilk maçını bugün Polonya ile yapacak. Kagoshima kentindeki maç, saat 11.00'de başlayacak. Milliler, kendileri gibi kupaya tarihinde ilk kez gelen Polonya'ya, Ankara'daki Avrupa Şampiyonası finalinde 3-0 yenilmişti. Bu dev organizasyon, Japonya'nın Osaka, Sapporo, Toyama, Nagoya, Sendai, Tokyo ve Kagoshima kentlerinde gerçekleştirilecek ve 15 gün sürecek.
Türkiye kupadaki ilk üç maçını Kagoshima, 4. ve 5. maçlarını Sendai, sonraki üç maçını Sapporo ve son üç maçını da Osaka kentlerinde yapacak. Millilerin kupadaki maç programı şöyle belirlendi: Kagoshima'da: Bugün Türkiye-Polonya, yarın Türkiye-Brezilya, 3 Kasım Türkiye-Küba. Sendai'de: 5 Kasım Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti, 6 Kasım: Türkiye-Dominik Cumhuriyeti. Sapporo'da: 8 Kasım: Türkiye-Japonya, 9 Kasım Türkiye-ABD, 10 Kasım: Türkiye-İtalya. Osaka'da: 13 Kasım Türkiye-Mısır, 14 Kasım Türkiye-Arjantin, 15 Kasım Türkiye-Güney Kore.
1973'den bu yana dört yılda bir düzenlenen kupada ilk organizasyon Uruguay'ın başkenti Montevideo'da gerçekleştirilirken, ilk şampiyonluğu da eski SSCB kazandı. En fazla şampiyonluğu son dört kupanın sahibi olan Küba elde ederken, Çin Halk Cumhuriyeti iki, eski SSCB ve Japonya da birer şampiyonluk kazandı. (Spor Servisi)