Sumocu ceza aldı, psikolojisi bozuldu

Şampiyon sumocu Asashoryu sakat olduğu halde futbol oynayınca Japon Sumo Federasyonu'yla başı öyle bir derde girdi ki psikolojik tedaviye ihtiyaç duyuyor.

TOKYO - Şampiyon sumocu Asashoryu sakat olduğu halde futbol oynayınca Japon Sumo Federasyonu'yla başı öyle bir derde girdi ki psikolojik tedaviye ihtiyaç duyuyor. Dirsek ve belinden sakat olduğu gerekçesiyle yakındaki turnuvalara katılamayacağını açıklayan Moğol sumocu, ülkesinde bir yardım kampanyasında çocuklarla futbol oynarken kameralara yakalanmıştı.
Üç aylık uzaklaştırma ve maaşından kesinti uygulanan 'Yokozuna', yani şampiyon sumocu, federasyonun talimatıyla evinden sadece antrenmana gitmek için çıkabilecek, yemeğe dahi gidemeyecek. Antrenörü Takasago, gelişmelerden sonra sumocunun dengesiz davranmaya başladığını, bu nedenle psikiyatriste gideceğini belirtti. Asashoryu ise Japonların kendisini Moğol olduğu için hiçbir zaman kabul etmediklerini iddia etti. 26 yaşındaki sumocu, kariyerinin sonlandırılmak istendiğini, Japonlar ise sumocunun küstah ve gösterişçi olduğunu ve sumocuların örnek insanlar oldukları yönündeki geleneği bozduğunu düşünüyorlar. (Spor Servisi)