'Süper' grup: Umut ve Dadaşlar

'Süper' grup: Umut ve Dadaşlar
'Süper' grup: Umut ve Dadaşlar
Şampiyon Galatasaray, 67. dakikadan itibaren Engin'in atılmasıyla 10 kişi oynadığı maçta Fenerbahçe'yi Umut (2) ve Selçuk'un golleriyle geçerek Süper Kupa'nın sahibi oldu.
Haber: KENAN BAŞARAN - kenan.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ERZURUM- Tam üç ay önce; 12 Mayıs’ta sezonu birlikte kapatan ‘ezeliler’, Palandöken eteklerinde yerel rekabetimizin yeni başlangıcını da yaptılar. 12 Mayıs’ta polisin başrol oynadığı ‘kötü manzaralar’dan eser yoktu Erzurum caddelerinde. Aynı arabadan hem Sarı-Kırmızılı hem Sarı-Lacivertli bayraklar dalgalandırıldı, birlikte iftarlar açıldı. Erzurum mülki idaresinin iki taraftar için ayrı servis ve yollar taksimine pek lüzum kalmamıştı. Fakat, tribünlerde meşale savaşları eksik olmadı. Diğer yandan ‘Yenen yenileni alkışlasın’ önerisini Aykut Kocaman, “Toplum buna henüz hazır değil” diyerek ötelemişti. Kocaman, futbolcu ve hocaların hak gasplarında grev koymaları konusunda da aynı yanıtı vermişti. İyi ama hoca, bu toplumu kim hazırlayacak?

Yeni Erzurum Stadı güzel olmuş diyeceğim ama stadın adı bir gecede değişiverdi. Spor ve Gençlik Bakanı Suat Kılıç, dün gece Londra’dan telefon açıp –ki kendisini bu telefon olayında ne kadar mahir olduğunu Aslı ile Gamze’nin yarışında gösterdi-“Adını Kazım Kararabekir Stadyumu koydum” demiş. Ali Ağa misali: Yaptım oldu! Kazım Karabekir’deki en güzel görüntü kuşkusuz yarı yarıya paylaşılmış tribünlerdi...

Maçtaki ilk gol pozisyon Bekir’in bireysel hatasından –evet yine- kaynaklandı. Hatalı geri pası kapan Elmander, Umut’u ‘gerçek Aslan’ yapmak istedi ancak o, aut atışı gibi bir vuruş yaptı. Fener’in ‘Gönül’süz sağı koridora dönünce bir kez de Emre Çolak oradan gollük bir orta çıkardı ama Hamit, altıpasta dokunamadı. Gönül’ün adını anmaya gör, bu pozisyonda Volkan kolundan sakatlandı ve yerini Mert’e bıraktı. Genç eldiven ısınamadan golü yedi. 19’da Selçuk’un ceza sahasına şandellediği topu yumruklayamayınca Umut, kafayla skoru 1-0’a taşıdı ve sözünü ettiğimiz ‘gerçek’liğe de erişti. 33’te Emre Çolak, harika bir ‘ara pas’ yaptı ama Elmander, ‘çaresiz’ durumdaki Mert’in yanından topu dışarı atıp Umut’tan rövanş aldı sanki.

45­ artı 1’de Fener klasiğini izledik. Bir geldiler, pir geldiler. Serbest vuruşta Alex, baraja da çarpan topuyla Muslera’yı gafil avladı: 1-1. Maç öncesi ilk sızan esamede Alex’in 11’de olmayacağı şaiayası çıkmıştı halbuki!

Devre, polisle meşale muharebesine girişen Aslanlara, Kanaryaların yaptığı “Polise uzanan eller kırılsın” ironisiyle kapandı. Yine bir Selçuk-Umut yapımı gol. 58’de Kuyt’ın faul beklediği pozisyondan sonra topu kapan Selçuk, yine uzun çıkardı. Umut da topu göğsüyle önüne indirip düzgün bir vurdu: 2-1. 66’da bir ‘itirazlı gol’ de Fener’den geldi. Umut attığında darısı ‘Kuyt’ın başınaydı ki o da 66’da kafayla ‘gerçek Fener’li oldu: 2-2. Bu pozisyonda Galatasaraylılar hem Baroni’nin elle oynadığına hem de ofsayt olduğunu savundu. Tartışma Baytar’ın oyundan atılmasıyla sonlandı.
89’da Caner’in Umut’a arkadan müdahalesine Çakır penaltı dedi. Atışı kullanan maçın adamı Selçuk, durumu 3-2’ye taşıdı. Geçen sezondan bakiye baskın karakterli oyununu sürdüren Aslan, Kanarya’dan bir kupa daha alırken geride Euro 2012’nin yıldızı Cüneyt Çakır’ı iyi niyetten uzak futbolcuların onu ‘tartışmalı bir duruma düşürdüğü’ bir maç kaldı.

Umut Bulut şov!
Galatasaray formasıyla dün ilk resmi maçına çıkan Umut Bulut iki gol atarken bir de penaltı yaptırarak maça damgasını vurdu. Gecenin diğer yıldızı Selçuk İnan, Umut’un gollerinde asist yapan isim olurken, Trabzonspor’dan eski takım arkadaşının yaptırdığı penaltıda topun başına geçerek takımına kupayı getirdi.

13 dakikalık uzatma
Euro 2012’nin yıldızı Cüneyt Çakır, dün verdiği kararlarla iki takım oyuncularının tepkisini alırken ilk yarı için 7, ikinci yarı için de 6 dakika uzatma verdi. Böylece maç toplamda 13 dakika uzadı.