Süper Lig'de 'yabancı' bilmecesi

Süper Lig'de 'yabancı' bilmecesi
Süper Lig'de 'yabancı' bilmecesi
Kulüpler Birliği Vakfı Başkan Yardımcısı Mesut Hoşcan, yabancı sınırlamasıyla ilgili, "Tribünde oturacak sayıya karşıyız" dedi.

ESKİŞEHİR - Eskişehirspor Kulübü Başkanı Mesut Hoşcan, Spor Toto Süper Lig'de bu sezon '6+0+4' olarak uygulanan yabancı futbolcu sınırlamasının gelecek yıl ki uygulaması için Ankara 'da bir toplantı yapıldığını hatırlattı.

Toplantıda birçok kulübün '6+2' konusunda uzlaştığını ifade eden Hoşcan, şöyle konuştu:
"Tribünde oturan oyuncuyla ilgili sınırlama getirmeyi hiçbir kulüp kabul etmiyor. Bazı kulüpler, 5+2 konusunda öneri sundu. Bunu Eskişehirspor olarak biz de savunduk. Netleşmiş bir durum yok. Bazı kulüpler bunu imza altına almadı. Ortak ve çoğulcu kararın 6+2 olduğu belirlendi. Çoğu kulübümüz, 6+2'yi onayladı. Takımlar arasında 6+2 kararı ağırlık bastı. Diğer kulüpler de görüşlerini bildirecek. Biz de bunu karara bağlayıp, Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) yabancı sınırlamasının değişmesi konusunda tavsiye niteliğinde sunacağız. TFF'nin yabancı sınırlaması konusunda Kulüpler Birliği Vakfı'ndan bir görüş beklediğine inanıyorum. Sayı ne ise uzlaşılır ancak tribünde oturan yabancı futbolcuların sözleşmesi Anadolu kulüplerini zorluyor. Yabancıların oynayabilecek sayı içinde olması gerektiğini düşünüyoruz. Tribünde oturacak sayıya karşıyız."

"ORTAK MANTIĞIN BULUNABİLMESİ ÖNEMLİ"

Hoşcan, yabancı sınırlamasının en büyük amacının Türkiye Milli Futbol Takımı için daha iyi oynayan, daha yetenekli, maç eksiği olmayan yeni yeteneklerin çıkması olduğunu bildirdi.

Genellikle yabancı transferinin sınırsız olması durumunda özellikle İstanbul kulüplerinin çoğulcu sayılara ulaştığını anlatan Hoşcan, şöyle devam etti:
"Bu durumda takımların alt yapısından yetişen futbolcular forma şansı bulamıyor. Yabancı futbolcu sınırlaması konusunda ortak mantığın bulunabilmesi ve ortak kararın çıkabilmesi önemli. Eskişehirspor, çıkan kararlarda sorun yaratmamak için gayret gösteriyor. Kulüplerin, menfaatleri için hareket etmesi doğaldır. Milli takımı düşünerek de hareket edilmesinin gerekli olduğunu düşünüyoruz." (AA)