Süreyya Ayhan bildiğiniz gibi

Avrupa Şampiyonu Süreyya Ayhan, 1500 metrede, sezonun ikinci yarışında çok rahat bir birincilik kazanırken, 3.59.59 ile bu yıl şu ana kadar yapılmış en iyi dereceye imza attı.

BERLİN - Avrupa Şampiyonu Süreyya Ayhan, 1500 metrede, sezonun ikinci yarışında çok rahat bir birincilik kazanırken, 3.59.59 ile bu yıl şu ana kadar yapılmış en iyi dereceye imza attı. En yakın rakibine yaklaşık 70 metre fark atan Ayhan'ın ardından ikinciliği 4.08.04 ile Ukraynalı Lishinskaya elde etti.
Golden League yarışmalarının Berlin ayağında, Dünya Şampiyonası öncesinde ilk ciddi provaya çıkan Ayhan, ilk 800 metrede Ukraynalı Gurtofenko ile birlikte yarışı sürükledi. Diğer atletleri çok geride bırakan bu ikiliden Gurtofenko'nun aslında 'tavşan' olduğu sonradan anlaşıldı. 800 metre 2.09.67'de geçildikten sonra Ukraynalı atlet yarışı bırakırken, Süreyya Ayhan temposunu daha da artırarak çok rahat bir birinciliğe koştu. 1200 metreyi 3.14.35'te geçen Avrupa şampiyonu, finiş ipini göğüslerken, kronometre 3.59.59'u gösteriyordu. Böylece Berlin'deki pistin en iyi derecesine imza atan Süreyya, bu yıl 1500 metrede 4 dakikanın altına inmeyi başaran ilk atlet oldu. Süreyya Ayhan, 15 Ağustos'ta Golden League'in Zürih ayağında yarışacak.
Yarışmadan sonra Ayhan'ın antrenörü Yücel Kop, bu derecenin normal olduğunu ve tavşan atletin daha iyi koşması halinde Süreyya'nın daha da iyi bir derece elde edebileceğini söyledi. "Süreyya çok iyi bir hazırlık dönemi geçirdi ve gayet formda" diyen Kop, asıl hedeflerinin Ağustos ayı sonunda Paris'te yapılacak olan Dünya Atletizm Şampiyonası olduğunu belirtti. (Spor Servisi)