Süreyya Ayhan şimdi de işsiz

Milli atlet Süreyya Ayhan Kop'un başındaki talihsizlikler bitmek bilmiyor. Spor eğitim uzmanı kadrosuyla Atletizm Federasyonu'nda çalışan milli atlet Süreyya Ayhan Kop'un görevine son verildi. Sakatlığı nedeniyle temmuz ayında baraj yarışı...

ANKARA - Milli atlet Süreyya Ayhan Kop'un başındaki talihsizlikler bitmek bilmiyor. Spor eğitim uzmanı kadrosuyla Atletizm Federasyonu'nda çalışan milli atlet Süreyya Ayhan Kop'un görevine son verildi. Sakatlığı nedeniyle temmuz ayında baraj yarışı koşamayan ve bu nedenle ağustos
ayında Japonya'nın Osaka kentinde düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası'na katılamayan milli atlet Süreyya Ayhan Kop, Atletizm Federasyonu personeli olmasına karşın, izinsiz olarak ABD'ye kamp yapmaya gidince, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) tarafından çalışma akdine son verildi. Federasyon tarafından personel olarak mesaiye gelmediği rapor edilen milli atlet, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü onayı ile işinden çıkarıldı.
Tebligat daha ulaşmamış
Milli atletin işten çıkarılmasına neden olan süreç 12 Temmuz'da başladı. Süreyya Ayhan Kop ve eşi Yücel Kop, 12 Temmuz tarihinde Atletizm Federasyonu'na yazılı bir başvuru yaparak, yurtdışı kamp çalışmaları nedeniyle bir yıllık izin talebinde bulundu. Kop çifti, federasyonun cevabını beklemeden 16 Temmuz'da, kamp çalışmalarına başlamak üzere ABD'ye gitti. Durumu GSGM'ye rapor eden federasyon yetkilileri, spor eğitim uzmanı kadrosuyla federasyon personeli olan milli atletin izinsiz olarak yurtdışına çıktığını ve işe devam etmediğini bildirdiler. Bu gelişme üzerine de GSGM Personel Daire Başkanlığı, genel müdürlük onayı ile milli atletin görevine son verdi.
Kop'un avukatı, Atletizm Federasyonu tarafından kendisine verilen milli atletin görevden alınma tebligatını kabul etmedi. Bunun üzerine tebligat, yurtdışı yazışma adresi ve telefonları federasyonda bulunmayan milli atletin, Ankara'daki mevcut adresine gönderildi. Federasyondaki görevine izinsiz olarak gelmediği gerekçesiyle işine son verilen milli atlet Ayhan Kop, 2002 yılında Avrupa Şampiyonu olduktan sonra, Fikret Ünlü'nün Devlet Bakanlığı döneminde, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Kemal Mutlu'nun onayıyla eğitim uzmanı olarak Atletizm Federasyonu'nda görevlendirilmişti.
Türk Atletizm tarihinin en iyi atletlerinden biri olarak kabul edilen ve 1500 metrede Ay-Yıldızlı forma ile dünya ikinciliği elde eden Süreyya Ayhan, 2004 Atina Olimpiyat Oyunları öncesi doping testi için numune vermeyi reddedince iki yıl ceza almıştı. Daha sonra Atletizm Federasyonu'yla yurtdışı kampı yeri ve süresi gibi birçok konuda sorun yaşayan milli sporcu, sakatlığı nedeniyle Dünya Şampiyonası öncesi sponsorunu da kaybetmişti. (Spor Servisi, aa)