Süreyya Ayhan'ın koşusu burada sona eriyor

Süreyya Ayhan bitti

ABD'de olimpiyata hazırlanan Süreyya Ayhan'dan alınan iki numunede de yasaklı madde saptandı. Daha önce iki yıl ceza alan Ayhan'ın, uluslararası kurallara göre ömür boyu yarışmalardan men edilmesi bekleniyor. Ayhan: "Komplo kurdular."

ANKARA - O, Türk atletizm tarihinde hem büyük başarılara hem de büyük tartışmalara imza atmış bir isim... 2002'de Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası'nda birinci, 2003'te Dünya Şampiyonası'nda ikinci oldu. Ancak bu başarıyı devam ettiremedi. 2004 Atina Olimpiyatları öncesi doping numunesi vermeyi reddettiği için Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından iki yıl müsabakalardan men cezası aldı. Cezası bitti, bu kez Türkiye Atletizm Federasyonu'yla sorun yaşadı. Önce, ABD'deki kamp için eşi ve antrenörü Yücel Kop'a ödenek ayrılmadı ve ilişkiler gerildi. Sonra Süreyya, bu yıl, federasyonun istemesine karşın Avrupa Milletler Kupası'nda koşmadı. Ardından Japonya'daki dünya şampiyonasında sakat olduğu için yarışamadı. Daha sonra da Süreyya Ayhan'ın Atletizm Federasyonu'ndaki işine son verildi.
Ancak son gelişme, Süreyya'yla ilgili tüm tartışmaları yakın zamanda tamamen bitireceğe benziyor. 2008 Pekin Olimpiyatları için hazırlıklarını ABD'de sürdüren milli atlete yapılan son doping kontrollerinde numunelerinde iki adet yasaklı madde bulundu. Dünya Antidoping Ajansı (WADA) görevlilerinin aldığı A numunesine yapılan analizlerin de pozitif çıktığı belirlendi. Ayhan ve antrenörü Yücel Kop'un itirazı üzerine B numunesinin Kanada'da bulunan doping merkezinde yapılan incelemede de sonuç pozitif çıkınca, milli sporcunun vücudunda yasaklı madde olduğu kesinleşti. Daha önce de ceza alan Süreyya, uluslararası kurallara göre ömür boyu men cezası alacak.
'Destek görmedim'
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Süreyya Ayhan Kop, "Aklı başında olan hiç bir sporcu bu yasaklı maddeleri yarışmaya bir yıl kala kullanmaz, bize komplo kurdular" dedi. Milli atlet, yazılı açıklamasında, "Ülkemi Avrupa ve dünya şampiyonalarında, Golden League'de başarıyla temsil ettim. Resmi turnuvalarda, altın madalya kazanan ilk ve tek Türk bayan atlet olma gururunu yaşıyorum. 2004 yılının başından itibaren Türkiye spor çevrelerinde bayanların spor yapmasına karşı olan kişiler belirdi. Aynı yıl WADA ile aramızda geçen tartışma ile ilgili kural ihlali, adeta doping yapmışım gibi benim iki sene ceza almamla sonuçlandı. Bu olayda yanımda ne atletizm federasyon başkanı Mehmet Terzi, ne de Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay'ın desteğini göremedim" ifadelerini kullandı.
Spor teşkilatının eşi Yücel Kop hakkında sürekli soruşturma açması nedeniyle zorluk yaşadıklarını belirten ve Atletizm Federasyonu'nu suçlayan Süreyya Ayhan Kop, "Atletizm Federasyonu bizimle ilgili gerçekdışı haberlerle kamuoyunu yanılttı.
İsimsiz birtakım kişilerden telefonla tehditler almaya başladık. 2007 Eylül ayında ise memuriyetime son verildi ve ekmeğim elimden alındı" dedi.
'Yapılanlar büyük haksızlık'
Doping konusunda ise, yıllardır tüm yediği ve içtiği gıdaları kontrol ettiğini belirten milli sporcu şöyle devam etti: "Maalesef bizim kontrolümüzün dışında bir anlık dalgınlığımızdan yararlanarak içeceğime veya yiyeceğime bu maddeler bulaştırıldı. Benim 2008 yılında Pekin'de yapılacak olimpiyat oyunlarında koşmamı engellemek için maddi manevi her şeyi yapmaktan çekinmeyen, kendi çıkarlarını ülke çıkarlarından üstün tutan zayıf, iğrenç ve korkak birtakım kişiler benim bu olimpiyatlara katılmama engel oldular. Bu olay bana ve eşime yapılmış en büyük haksızlıktır. Ben ve eşim Yücel Kop vicdanen müsterihiz. Bunları yapanlar elbette bir gün Türk adaletine hesap vermek zorunda kalacaktır." (Spor Servisi, aa)