'Süreyya bizden kopuk çalıştı'

Süreyya Ayhan Kop, yarışmasa da Türk spor kamuoyunda halen gündemde... Doping testine girmek istememesiyle başlayan ve iki yıl pistlerden men cezası almasıyla devam eden süreçte milli atlet, Türkiye Atletizm Federasyonu'yla kamp yeri ve antrenör konusunda kriz yaşamıştı.

ESKİŞEHİR - Süreyya Ayhan Kop, yarışmasa da Türk spor kamuoyunda halen gündemde... Doping testine girmek istememesiyle başlayan ve iki yıl pistlerden men cezası almasıyla devam eden süreçte milli atlet, Türkiye Atletizm Federasyonu'yla kamp yeri ve antrenör konusunda kriz yaşamıştı. Daha sonra Süreyya Ayhan ile antrenörü ve eşi Yücel Kop, dünya şampiyonası haricinde hiçbir ön turnuvaya katılmayacaklarını açıklamış ve bu da federasyonla aralarında gerginlik yaratmıştı. En sonunda Süreyya Ayhan'ın sakatlandığı ve dünya şampiyonasında yarışamayacağı haberi, tüm bu gerginliğin üzerine tuz-biber oldu.
Tüm bu süreci değerlendiren Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, olayın bu noktaya gelmesinin nedeninin, Süreyya Ayhan'ın kendilerinden kopuk çalışması olduğunu dile getirdi. Milli atletin, lif kopması nedeniyle İsveç'teki şampiyonada yarışamayacağını belirten Terzi, Ayhan için ellerinden geleni yaptıklarını belirterek şöyle konuştu: "Göreve geldiğim günden bu yana Süreyya Ayhan'ın kısa zamanda pistlere dönmesi için çalışacağımı söylemiştim. Antrenörü Yücel Kop'la birlikte Süreyya Ayhan'ı federasyona davet ederek görüştüm. Federasyon olarak ne yapabileceğimizi, kendi düşüncelerini, amaç ve hedeflerinin ne olduğunu sordum. Ceza alındıktan sonra yönetmeliğimize göre ceza alan sporcuya hiçbir maddi veya manevi destek veremiyoruz. Biz kamp iznini vermeyince, onlar da bizim yardımcı olmadığımızı iddia etti."
Süreyya Ayhan'ı iki yıllık cezası bittikten sonra Avrupa Şampiyona'nda yarıştırmak istediklerini, ancak bunun da gerçekleşemediğini kaydeden Mehmet Terzi, "Cezası 5 Ekim 2006'da bitiyordu, bitiş tarihini
5 Ağustos'a aldırdık. Amacımız 6 Ağustos'ta Avrupa Şampiyonası'na dahil etmekti. 1500 metreyi Süreyya'ya bırakmıştık. Yarışlardan üç ay önce bize faks çekerek 'Koşup, koşmayacağımız belirsiz. Programımızı 2007'ye aldık' dediler. Cezalarını bir yıl daha uzatmış oldular" ifadelerini kullandı.
Süreyya'yı kampta bulamadılar
Çalışmalarını sürdürmesi için Süreyya'yı ABD'ye gönderip, altı ayda toplam 24 bin 620 dolar masraf yaptıklarını dile getiren Mehmet Terzi şöyle devam etti: "Dönüşlerinde federasyona bile uğramadılar, federasyon hakkında suçlamalarda bulundular. Daha sonra dört aylık Almanya kampına gitmek istedi. Kendilerine kamp ücretlerini vereceğimizi, 23-24 Haziran'da yapılacak Avrupa Kupası'nda koşmasını söyledik. Milli takım olarak İkinci Lig'den Birinci Lig'e çıkmak istediğimiz için Milli Takım'a katkı yapmasını istedik. Biz bayanlar ve erkeklerde güçlükle Birinci Lig'e çıktık ama onlar koşmayacaklarını, sponsor bulduklarını ve kendi masraflarını kendileri karşılayacaklarını söyleyerek Almanya'ya gittiler."
Süreyya'nın performansını ölçmek için iki genel koordinatörünü Almanya'ya gönderdiğini belirten Terzi, "Onlardan da kaçtılar. Ekip, üç gün orada kaldı, bulamayınca döndü. Ertesi gün de Süreyya'nın sakat olduğu haberleri çıkmaya başladı. Bizden kopuk çalıştı. Lif kopması olduğunu söylüyorlar. Biz de rapor bekliyoruz. Gerçekten sakatsa bu sezon onunla ilgili bir planımız yok" diye sözlerini noktaladı. (Spor Servisi)